avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere suspendare proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere suspendare proces

Buna ziua,
am inceput doua procese dar as vrea sa suspend unul din ele intrucat dupa solutionarea primului voi putea avea o dovada pt al doilea (ca si pretentii,dovezi ,etc ). Cum si unde se face aceasta cerere
va multumesc
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 22:50, 24 Noiembrie 2014
Cererea de suspendare se face la instanta unde vreti sa suspendati procesul.
Sa o faceti in scris si sa anexati dovezi.
Suspendarea procesului

Art. 413 NCPC

Suspendarea facultativă

(1) Instanţa poate suspenda judecata:
1. când dezlegarea cauzei depinde, în tot sau în parte, de existenţa ori inexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;
2. când s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o înrâurire hotărâtoare asupra hotărârii ce urmează să se dea, dacă legea nu prevede altfel;
3. în alte cazuri prevăzute de lege.
(2) Suspendarea va dura până când hotărârea pronunţată în cauza care a provocat suspendarea a devenit definitivă.
(3) Cu toate acestea, instanţa poate reveni motivat asupra suspendării, dacă se constată că partea care a cerut-o nu are un comportament diligent în cadrul procesului care a determinat suspendarea, tergiversând soluţionarea acestuia, ori dacă urmărirea penală care a determinat suspendarea durează mai mult de un an de la data la care a intervenit suspendarea, fără a se dispune o soluţie în acea cauză

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura in procesul civil ionfliundra ionfliundra Am un proces civil cu obiectul rectificare titlul de proprietate la care un vecin s-a constituit intervenient in interes personal si a actionat in proces penal ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu martorii acuzati de marturie mincinoasa aidu aidu Am depus plangere penala impotriva martorilor care au facut marturie mincinoasa in procesul civil. Am atasat ca dovada inregistrarea audio a sedintei de ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie contestat s.stefan s.stefan Buna ziua, Ce statut are un prcoes verbal contestat? In speta, in urma unui eveniment rutier, mi s-a intocmit un proces verbal de contraventie prin care sunt ... (vezi toată discuția)