avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inlocuire coloana de scurgere defecta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inlocuire coloana de scurgere defecta

Buna seara. Sunt inundata an de an (anul acesta deja a 3-a oara !) de la o conducta de scurgere aflata sub pardoseala garsonierei de la etajul de deasupra. Este vorba de o conducta care dupa ce face un cot, ajunge la un moment dat in coloana pe verticala, a blocului. Proprietara de deasupra pretinde ca ar fi o conducta comuna, deci de competenta Asociatiei s-o repare, iar Asociatia afirma ca acel segment de conducta este in folosinta exclusiva a respectivei garsoniere si ca atare nu o repara. Desigur, acel segment de conducta se afla pe orizontala, sub pardoseala garsonierei. Acesta ar fi argumentul. Totusi, un instalator i- spus Proprietarei ca acea conducta e comuna. Cine trebuie s-o inlocuiasca ? Va rog un raspuns urgent..Nici nu inchid apa, nici nu repara deasupra si ploua in casa.
Cel mai recent răspuns: Lidia2012 , utilizator 00:16, 10 Decembrie 2014
Trebuie apelat la o firma specializata care sa faca o constatare profesionista.


In continuarea mesajului meu, este legala inchiderea apei pentru garsoniera de sus, de unde sunt inundata, pana la remedierea defectiunilor ?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Decembrie 2014
Adriantot, moderator
Presedintele trebuie sa cheme un instalator priceput, sau o firma de instalatii sanitare, ei vin si constata unde este defectiunea, repara ce este de reparat, iar asociatia plateste lucrarea, in baza unei facturi si chitante, cu garantia de rigoare, daca este parte domuna asociatia o repartizeaza in lista de intretinere tuturor proprietarilor in functie de cota-parte detinuta, iar daca este partea apartamentului, repartizeaza aceasta cheltuiala doar respectivului proprietar.
Simplu?
Thran. Simplu?...Simplu! Presedintele Asociatiei REFUZA net orice implicare, continuand sa sustina ca acea conducta de scurgere nu ar fi comuna. Iar, proprietara garsonierei unde se afla conducta REFUZA sa repare pe motiv ca este coloana de scurgere comuna !
Amvirdan. O firma specializata....Am chemat EU o firma pana la urma. Dar s-au prezentat 2 instalatori, gata de a desfunda coloana...Ei, oricum, nu sunt juristi. Chiar daca ei afirma ca ar fi coloana COMUNA, desi aflata in spatiul exclusiv al garsonierei de deasupra, pe ORIZONTALA, nu am nici macar eu certitudinea ca este astfel cum zic ei...Oricum, Asociatia o tine pe a ei, precum ca nu este comuna ! Exista vreeo institutie OFICIALA care sa faca o constatatre, o expertiza ? Pentru ca nici Asociatia , nici proprietara garsonierei respective sa nu o poata contesta ? Ceea ce pare simplu intr-o lume civilizata, cu oameni civilizati, in multe cazuri in Romania nu este deloc simplu. Eu am aceasta problema de 10 ani. Am luat legatura cu un avocat, dar, impotriva cui ma indrept in instanta ? E clar ca numai una din cele 2 parti are raspunderea. Daca ma indrept impotriva amandurora, inevitabil voi pierde in cazul uneia dintre ele si ma vor costa nu numai propriul avocat dar si avocatul acelei parti..castigatoare, cheltuieli de judecata, poate si daune..morale. Aceasta este problema mea. Nu stiu cui sa ma adresez. Poate Primariei, la Serviciul Asociatii de Proprietari ? Poate la Inspectoratul de Stat in Constructii? SI, am mai pus o intrebare - Poate, LEGAL, inchide Asociatia apa pentru acea garsoniera pana ce nu se va repara, pentru a nu'mi mai ploua in casa ? Gen URGENTA !
Dumneavoastra suferiti din cauza a doua persoane iresponsabile, prima si cea mai indiferenta fiind presedintele care se poate implica asa cum v-am sfatuit, iar proprietarul de la etajul superior este indiferent pentru ca la el este uscat.
Incercati sa ii cereti presedintelui un act in care sa rezulte ca este vorba de partea individuala a apartamentului respectiv, ca nu este vorba de parte comuna, ca sa puteti da in judecata pe respectivul proprietar, sa vedeti daca are curajul sa faca acest lucru!
Dumneavoastra nu aveti decat calea instantei, pentru ca nu vad nici o institutie care sa va ajute, nici cei din Primarie, nici Protectia Consumatorilor, nici Inspectoratul de Stat in Constructii, toti o sa va trimita la asociatie, respectiv presedinte si comitet.

Alte discuții în legătură

Desfundare/inlocuire coloana de scurgere comuna la bloc Lidia2012 Lidia2012 Buna seara. Detin o garsoniera care de cativa ani este inundata. Anul acesta este a doua oara. Au fost probleme in garsoniera de la etajul superior - teava ... (vezi toată discuția)
Am un vecin deasupra care are o defectiune la scurgerea din baie ... Piciu Dumitru Piciu Dumitru Am un vecin deasupra care are o defectiune la scurgerea din baie in urma careia i-mi distruge tavanul baii L-am anuntat dar nu ia nici o masura Cum ar trebuii ... (vezi toată discuția)
Parti comune ? danican danican Buna ziua ! Sunt confruntat cu o situatie ciudata...in blocul nostru , de tip vechi , atipic , teava de scurgere de la cada trece , spre conducta ... (vezi toată discuția)