Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plasare forta de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plasare forta de munca

cine stie ce firme de plasari de munca sunt fara sa fie tepari?
sau de plasare internationala de munca ?
Admin, administrator
Legea nu este o lege organica.
Prin Legea 411/2002, guvernul a primit dreptul de a emite ordonante. Legea 156/2000 este considerata lege organica si a primit acceptul ca pe vacanta parlamentara sa fie modificata. Pare a fi un " cadou" facut guvernului atat timp cat legea pe parcursul anului 2002 nu a facut obiectul unor discutii parlamentare sau de guvern. Asa sa nascut O43/2002.
Legea nr.156/2000 nu este lege organica.

Din legea mentionata de dvs :
art. 1. - În temeiul art. 114 alin. (1) din Constituţia României, Guvernul este abilitat ca de la data intrării în vigoare a prezentei legi, dar nu înainte de încheierea primei sesiuni ordinare a anului 2002, şi până la reluarea lucrărilor Parlamentului în cea de-a doua sesiune ordinară a anului 2002 să emită ordonanţe în domenii care nu fac obiectul legilor organice, după cum urmează:
V. Muncă şi solidaritate socială:
1. modificarea şi completarea Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucrează în străinătate;
.....

Asadar, domeniul mentionat la pct.V.1 din Legea 411/2002 nu face obiectul legilor organice.