Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pasi pentru infiintarea unui PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pasi pentru infiintarea unui PFA

Buna ziua,

Tocmai ieri am primit CUI-ul in cazul unui PFA si stampilele. As vrea mai intai sa prezint cum am infiintat PFA-ul si cat timp mi-a luat ( pentru alte persoane care vor vedea topicul ) si am cateva intrebari cu ce ar trebui sa fac in continuare legat de hartii, legalizari s.a.

Pentru am infiinta PFA-ul am apelat la un consultat juridic ( o persoana care se ocupa cu acest lucru ). I-am spus ca vreau sa imi deschid PFA, iar persoana respectiva a facut rezervarea de nume - 72 RON ( nume prenume PFA )
Alte taxe: 174 RON cand am semnat si 100 ron 2 stampile + onorariul persoanei respective ( aici probabil depinde la cine apelati )
PFA-ul a fost infiintat in Prahova si are codul CAEN 6202 ( consultanta IT )
Totul a durat in jur de 5 zile

Acum, cateva intrebari legat de ce trebuie sa fac in continuare:
1. Am inteles ca trebuie acum sa completez declaratia 220, cea care imi permite sa ma inscriu la NORMA de venit si declaratia 600 pentru pensie. Este adevarat ?
2. Fiind sfarsit de an si daca voi factura acum in decembrie pe PFA, trebuie sa depun declaratiile de 2 ori ?
3. Am inteles ca cele 2 declaratii trebuie depuse in maxim 15 zile de la infiintare ?
4. Pe norma de venit trebuie sa platesc trimestrial ( 15 ianuarie, 15 aprilie, 15 iulie, 15 octombrie ). Fiind infiintat in Ploiesti, am de plata in jur de de 500 RON ( calculat lunar; 180 RON impozit, 250 pensia si 60 CAS ) ?
5. Cum pot factura ? Unde pot gasi un model de factura ? ( urmeaza sa am un contract cu o firma )
6. Ce presupun acele registre pe care trebuie sa le aiba un PFA ? Ce inseamna si de unde le procur ?

Multumesc !
Kosmo, utilizator
Buna seara,

Trebuie sa incheiati un contract de prestari servicii.

Veti emite factura fiscala.

Va trebui sa existe un raport de activitate.

Veti achizitiona facturier, chitantier, registru de incasari si plati, registrul de inventar.

Platile se efectueaza trimestrial, pana la data de 25 a ultimei luni din fiecare trimestru.

Dupa depunerea decizie D220, veti primi decizia de impunere, in care vor fi mentionate sumele de bani pe care le veti de achitat, precum si termenele la care trebuie efectuata plata.

Ma bucur ca sunt in 2021 si am aceleasi intrebari legate de PFA. Se poate ca pensionar lucra cu contract de colaborare?????? Se poate infiinta un PFA doar pentru un an de zile??????????

Multumesc si asteptand un raspuns,

Mihaela Cosma
Se poate infiinta un PFA pentru o durata determinata.

"Contractele de colaborare" pot fi incheiate pentru activitati ocazionale .

Daca sunteti pensionar la limita de varsta puteti lucra cu contract de munca.
Daca sunteti pensionar de gradul III invaliditate puteti lucra cu contract de munca maxim 4 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic