Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detinerea de arma neletala nefunctionala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detinerea de arma neletala nefunctionala

Buna ziua! Detinerea de arma neletala fara drept este infractiune in situatia in care aceasta arma nu este functionala? Imi puteti da si un argument juridic? Multumesc
Chiar daca arma neletala pe care o detineti nu este functionala, in cazul in care se incadreaza in categoria celor supuse autorizarii, veti raspunde penal, conform articolului de lege de mai jos.

Cod Penal Art. 342 - Nerespectarea regimului armelor şi al munitiilor
(2) Detinerea sau portul fara drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizarii se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.

Multumesc, intre timp m-am documentat si legea nu face distinctie arma functionala/nefunctionala pentru existenta infractiunii. Pentru cine e interesat sentinta penala 147/01.11.2011 a Tribunalului Calarasi