Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reasezari (redozari) pedepse
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reasezari (redozari) pedepse

Credeti ca se vor face reasezarile de pedepse pentru cei condamnati pe vechiul cod (ma refer inainte de a 1 februarie 2014 ) ? Ati auzit ceva concret ?
IoanaManuela a scris:

alea ce s-au facut in februarie au fost vrajeala, nu se pot numi redozari,
Cazul meu : trafic international de droguri , vechiul cod 10-20 ani, noul cod 3-10 ani, a luat in noiembrie 2013 10 ani cu executare
Logic nu ar trebui sa aibe parte de o redozare ? Nu e corect ca, cel ce face acum aceasi fapta va lua 5 ani de exemplu iar el din cauza ca a facut fapta pe vechiul cod sa ramana la maximul pedepsei actuale. Unde e egalitatea in acest caz ?

Acestea sunt valabile si invariabile pana in acest momenf.
Nu aveti ce face in conditii normale pe legea actuala.