Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mama pleaca cu copilul in africa de sud cu sentinta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mama pleaca cu copilul in africa de sud cu sentinta definitiva si irevocabila si contesta dreptul de vizita al tatalui

buna ziua!ma numesc marius b .in anul 2001 m am casatorit in ambasada romana din lisabona,portugalia .din aceasta casatorie am un baiat.in anul 2003,de comun acord cu fosta sotie am inaintat divortul in tribunalul din romania.in urma divortului s a hotarat ca ex-sotia sa aiba in ingrijirea sa minorul,prin sentinta civila definitiva si irevocabila.mie acordandumi-se , tot prin aceasta sentinta dreptul la vizite in sfarsiturile de saptamana si vacantele coplilului,obligandu ma apoi la plata sumei de 700lei(vechi)pt intretinerea minorului.deoarece atat eu cat si ex-sotia mea locuiam in portugalia,in locuri diferite.. ne am intors la lisabona.am stabilit un acord verbal intre noi, eu sa i platesc pensia alimentara cae 100€ lunar,si dreptul de a vedea copilul in week-enduri si vacante.pina in anul 2007, am lucrat, nu am lucrat .. pensia am platit o, am avut dreptul de a vizita minorul de care ori puteam.de eram plecat in alta tara .. banii ii plateam , cand veneam vedeam minorul sau acesta mergea in vizita la parintii mei care locuiesc acolo,relatia dintre mine si baiat fiind foarte apropiata.in anul 2008 am obtinut cetatenia portugheza,la cateva luni dupa aceasta , ex-sotia mea m a rugat sa i fac si baietelului acte portugheze. crezand ca este spre binele lui, i am cerut si acestuia cetatenia portugheza,obtinand o dupa ceva timp.ex-sotia a venit in romania impreuna cu sotul ei (nationalitate porugheza-africana sud),si cu minorul,in tot acest timp platindu i 110 pensia alimentara.dupa 6 luni de sedere in romania au plecat in AFRICA DE SUD.acolo si au stabilit resedinta.a parasit tara cu minorul cu sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila.acum , dupa 6 luni de distanta de copilul meu m a anuntat ca nu l poate aduce dupa un an sa l vad.ce pot face?daca in sentinta judecatoreasca romana scrie ca am dreptul la vizita in weekend si vacante..m a avertizat ca nu vine sa l aduca(asa cum a fost intelegerea verbala cand a plecat),sa ma duc eu sa l vizitez in africa de sud.de 6 luni i am redus pensia alimentara la 20€ , urmand sa i platesc drumurile copilului de cate ori vine in portugalia.intrebarile mele sunt:
-avea voie mama sa paraseasca tara(cu sentinta definitiva si irevocabila)
-are voie sa i stabileasca rezidenta in africa de sud fara aprobarea mea?
-este posibil sa nu am dreptul sa vad copilul cu anii ... doar pentru ca mama nu vrea sa l aduca?
m a amenintat ca i va cere cetatenia sud afrcana si asa nu l voi vedea cu anii.
- ce as putea face sa pot schimba pogramul de vizita
multumesc anticipat pentru sfaturile dumneavoastra
Domnului Marius !!! mai exista o cale legala Conventia de la Haga din 25 oct. /1980 ce priveste rapirea , procedura de exercitare organizare a unui drept de vizita la care Romania a aderat prin Leg 100/92
Aceasta conventie este singura ce a ramas in vigoare in complectarea pt. cetateni romani pe linga aplicarea regulamentului CE dar cum Africa de sud nu este membra regulamentul cade si ar fi Conventia aplicabila
Atentie trebuie sa afli daca Africa de Sud a aderat la Conventia de la Haga !!!! Portugalia stiu ca da !!!
Africa de sud este membra a Conventiei de la Haga.Daca baiatul va fi inscris in viitorul an scolar(care incepe in 7 ianuarie 2010) cu buletinul portughez , atunci va fi necesara aprobarea mea.anul acesta scolar a fost inscris cu acte romanesti , notarii din portugal intrebandu -ma cum a reusit sa paraseasca portugalia fara semnatura mea . legea portugheza nu accepta ca mama , nici chiar divortata, sa paraseasca tara fara consimtamantul tatalui, pt orice .. mutatie, inscriere scoala , trebuie aprobarea celuilalt parinte.deci , ca cetatean portughez .. are nevoie de semnatura mea .. ca cetatean roman .. nu.
si sa i raspund domnului J H ... In actele de divort romanesti mentioneaza ca minorul ramane spre crestere si educare mamei si i se acorda sfarsiturile de saptamana si vacantele tatalui. nu se mentiioneaza unde , cand , cum .. sentinta ramanand definitiva si irevocabila.

In cazul asta este destul de prost...
Minorul este incredintat mamei, dvs aveti dreptul sa-l luati/vizitati.....
Deoarece nu este foarte concret stabilit, atunci o interpretare a sentintei va duce cu cea mai mare probabilitate ca dvs trebuie sa luati minorul de la domiciliul mamei...
Ori mama are dreptul de a-si stabilii domiciliul unde vrea ea...
Posibil sa gasitit un judecator care sa spuna ca intr-adevar este o rapire internationala de minori, insa va puteti astepta si la solutia ca aici nu este nici o rapire.
Si asta nu pentru ca judecatorul care spune: "aici nu e nici o rapire!" ar fi corupt sau lenes sau rau intentionat, ci pentru ca este posibil ca obiectiv el sa nu vada aici asa ceva... Totul depinde de interpretarea sentintei de incredintare...
Mie mi se pare ca e un caz la limita...
Asta e conform legislatiei romanesti.

Spuneti ca potrivit legislatiei portugheze nu avea dreptul sa paraseasca tara fara acordul dvs... Cautati atunci un avocat care sa motiveze cumva aplicabilitatea legislatiei portugheze, care dvs va este mai favorabila...
Insa este destul de dificil (in definitiv dvs aveti o sentinta a instantelor romanesti) o sa dureze mult si timp si va costa pe masura...
Daca aruncati o privire pe cele scrise de stefanspania pe alte thread-uri o sa vedeti cat de dificil poate fi...
Cer scuse pentru ignoranta, nu stiam care este situatia in Africa de Sud, mi se pare destul de periculos chiar si pentru copil!!!!
Ati putea cere reincredintarea..., ar fi o idee, nu stiu cat de buna.