Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca?

Buna ziua.Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca.Ma refer la un credit de nevoi personale.Va multumesc.
Datoria ? Niciodata. Ce se prescrie e dreptul creditorului de a cere executarea dvs silita, iar pt asta conteaza ce face sau nu, creditorul. Daca sta in pasivitate 3 ani de la data scadentei, puteti spune ca dreptul la actiune al creditorului e prescris.
Banca nu te iarta. Te baga in baza de date ca dator si cindva o sa ai o surpriza neplacuta !