avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca?

Buna ziua.Dupa cat timp se prescrie o datorie avuta la banca.Ma refer la un credit de nevoi personale.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: androidu , utilizator 12:42, 26 Decembrie 2014
Datoria ? Niciodata. Ce se prescrie e dreptul creditorului de a cere executarea dvs silita, iar pt asta conteaza ce face sau nu, creditorul. Daca sta in pasivitate 3 ani de la data scadentei, puteti spune ca dreptul la actiune al creditorului e prescris.
Banca nu te iarta. Te baga in baza de date ca dator si cindva o sa ai o surpriza neplacuta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie banca neachitata @#$% @#$% Buna ziua.Dupa 15 ani mai este valabila o datorie neplatita la banca? (vezi toată discuția)
Nelamurire... prescriptie mirelazod mirelazod am o mare nelamurire.#-o....deci la prescriere datorii, am luat credit bancar in septembrie 2006 pe 5 ani, am platit rata pana in octombrie 2007...cand se ... (vezi toată discuția)
Situatie recuperatori credit cristipatrick cristipatrick Buna ziua, In octombrie 2006 am luat un credit de nevoi personale de la o banca din Romania, rambursabil in 10 ani.De la sfarsitul anului 2007 sau inceputul ... (vezi toată discuția)