Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Copyright Imagine
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Copyright Imagine

Buna ziua,

Sunt proprietarul unui site web care prezinta o colectie de oameni celebri (cu detalii de genul data si locul nasterii, domeniul, tara, etc). De asemenea, fiecarei personalitati ii sunt atasate si fotografii. Datele necesare siteului (inclusiv fotografiile) au fost culese automat din Googlr Knowledge Graph (freebase.com). Datele sunt oferite sub urmatoarea licenta: [ link extern ] .

Am primit recent un email amenintator din partea unei companii din Cehia care ma someaza sa platesc o suma (destul de) mare de bani datorita faptului ca una dintre imaginile de pe site le apartine si a fost folosita fara acordul lor (imaginea a fost obtinuta tot din sursa mai sus mentionata). Mentionez ca le-am raspuns la email, am sters respectiva imagine, le-am explicat de unde provine. Raspunsul lor a fost ca "toti suntem egali in fata legii" si au injumatatit suma de bani. Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc!
Sarabtori fericite!
Ce dovezi ale drepturilor asupra imaginii v-au fost prezentate de firma din Cehia?
Nu pot contesta veridicitatea faptului ca imaginea le aprtine.
Nu înțeleg nimic. Cum adică nu puteți contesta faptul că imaginea le aparține? Adică e de ajuns că se afirmă un lucru și dvs credeți?
Adrian ALBU, Avocat
:)

Reformulez: nu am nici un dubiu cum ca imaginea nu le-ar apartine. Este vorba despre un studio de fotografie care a realizat respectiva fotografie.

Dupa cum spuneam la inceput: ma puteti ajuta cu sfaturi despre ce se poate face? Va multumesc.
Eu cred că nu mai este necesar să le mai adresați vreun alt email deoarece în primul dvs email ați precizat de unde provine fotografia și, mai mult, ați șters fotografia de pe site.