avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi libera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi libera

Ziua de 24 ianuarie este zi libera conform carei legi ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:29, 5 Ianuarie 2015
Legea nr. 171/2014 pentru declararea zilei de 24 ianuarie — Ziua Unirii Principatelor Romane ca zi de sarbatoare nationala a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 922 din 18 decembrie.

Art. 1
Se declara ziua de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane, ca zi de sarbatoare nationala.

Art. 2
Autoritatile administratiei publice centrale si locale pot organiza si/sau sprijini logistic si material manifestari cultural-artistice dedicate acestei zile.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.
Legea 171/2014 pentru declararea zilei de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane, ca zi de sarbatoare nationala.
Ultima modificare: Luni, 5 Ianuarie 2015
Justitiarul711, utilizator
Textul de lege nu prevede si faptul ca este o zi nelucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

24 ianuarie 2015 andrei41 andrei41 Buna seara Avand in vedere prevederile legii nr. 171/2014, cu privire la declararea zilei de 24 ianuarie, ca sarbatoare nationala si noile modificari la ... (vezi toată discuția)
24 ianuarie mmarianne mmarianne Buna ziua, in ultimul timp s-a tot vehiculat ideea ca Presedintele Romaniei a semnat Decretul de stabilire a zilei de 24 ianuarie ca fiind sarbatoare legala. ... (vezi toată discuția)
30 noiembrie este declarata zi libera ? popanaid popanaid Buna dimineata tuturor ! Va rog sa-mi spuneti daca ziua de 30 noiembrie a fost declarata zi libera ( Sf. Andrei ). Stiu ca a fost o propunere insa nu stiu ... (vezi toată discuția)