Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie cu handicap

Buna ziua! Am nevoie de cateva informatii. Tatal meu are 64 de ani si beneficiaza de o pensie anticipata de 370 de lei. A suferit un infarct miocardic si i-am pus un stend activ. In urma cu 3 luni a fost diagnosticat cu un cancer pulmonar stadiul 3 si operat. Poate beneficia de o pensie de handicap sau de vreun ajutor?
cancerul nu este considerat un handicap
Adresati-va Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul dvs. (care se ocupa cu protectia copilului, familiei, persoanelor singure, persoanelor varstnice, persoanelor cu handicap, precum si a oricaror persoane aflate in nevoie).
Dupa depunerea dosarului cu documentele solicitate, cu siguranta va primi un "Certificat de persoana cu handicap" si implicit o indemnizatie lunara (separat de pensia actuala).