Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare costuri incalzire cand tevile principale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare costuri incalzire cand tevile principale trec prin apartament

Am cumparat un apartament situat la parterul unui bloc fara subsol (pe sol) prin care trec tevile de incalzire din care se ramifica apoi tevile spre etajele superioare. Datorita acestui fapt la calculul individual al costurilor pentru incalzire pe langa cele aproximativ 300 de unitati inregistrate de aparatele de pe caloriferele din apartamentul meu mi se mai adauga inca aproximativ 900 de unitati pentru consumul comun (datorat acelor tevi). Este corect? Pot fi obligat sa mentin aceste tevi in apartamentul meu sau pot solicita asociatiei sa le scoata si sa le treaca prin canalele termice care existau candva pe sub apartament (si care acum sunt inpracticabile pentru ca pamantul s-a surpat)?X-(
dificila problema: nu aveti nicio vina. Ar trebui sa nu va suprataxeze.
Care este temeinicia mofificarii asupra instalatiei ?
Chiar daca solicitati asociatiei revenirea la solutia tehnica initiala,acest lucru nu poate fi materializat datorita subsolului inpracticabil
Solutia este sa solicitati reprezentantului legal al asociatiei de proprietari sa analizeze responsabil situatia in comitetul executiv,care poate decide exonerarea dvs de la plata c/v consum comun
Ar trebui verificat proiectul initial al instalatiei. Daca a existat o alta varianta initial. Trebuie stabilit in ce masura conductele respective au fost montate si pentru incalzirea apartamentului sau e o solutie nelegala de distribuire a agentului termic.
sorinelci a scris:
.. pe langa cele aproximativ 300 de unitati inregistrate de aparatele de pe caloriferele din apartamentul meu mi se mai adauga inca aproximativ 900 de unitati pentru consumul comun (datorat acelor tevi). Este corect?

Presupun ca in apartamentul dumneavoastra mentineti o temperatura care sa va asigure un bun confort. Daca aceasta temperatura este acum, de exemplu, 22 grade si inregistrati un consum de 300 unitati, oare cate unitati s-ar inregistra daca nu ati avea acele instalatii comune prin casa?
Nu cumva aceste instalatii contribuie mult la asigurarea temperaturii? Daca acele instalatii nu ar trece prin apartamentul dumneavoastra, pentru a mentine totusi 22 de grade, poate ca o sa inregistrati un consum de 1200 unitati.
Ca sa verificati, comparati costul lunar al incalzirii apartamentului dumneavoastra (cu acele 300+900 unitati) cu costul incalzirii apartamentelor vecinilor dumneavoastra, apartamente cu aceeasi suprafata. Daca diferenta de cost este mare, e o problema de discutat. Dar daca nu sunt diferente semnificative inseamna ca acum platiti o suma corecta.

Ce s-ar mai putea spune?
Daca modificarea traseelor s-a facut dintr-o necesitate practica, banuiesc ca, la timpul respectiv s-au purtat discutii si s-a gasit aceasta solutie (as. prop. - furnizor). Nu stiu daca a fost solutia ce-a mai buna, insa, sigur modificarea s-a facut din necesitate.
- @Adriantot v-a oferit un raspuns la care dvs. ar trebui sa reflectati. Interesant ar fi daca ati inchide complet robinetii termostatici de pe calorifere, pentru o perioada mai scurta sau mai lunga, doar asa sa va faceti o idee despre confortul termic oferit doar de tevile respective, avand in vedere ca repartizarea unitatilor este de trei ori mai mare;
- va intreb daca repartizarea celor 900 de unitati/luna este constanta sau variabila si daca este facuta in baza a ceva masuratori a SET-rilor acestor tevi, ori altceva?
- trebuie discutat cu firma care face reparizarea costurilor cu incalzirea prin repartitoare de costuri;
- ati mai putea lua in calcul si izolarea tevilor respectiva pentru a nu vi se mai repartiza costuri cu incalzirea din cauza acestor tevi;

Oricum, tevile respective isi aduc un foarte bun aport la confortul termic al locuintei - va o spun din practica;
In asociatia noastra avem cateva blocuri la care sistemul de incalzire se face de sus in jos, astfel ca din subsol, pana la etajul patru, printr-o coloana de apartamente, trece o teava de 76 mm (turul instalatiei de incalzire), ajunge pe casa scarii, dupa care se ramifica spre cele patru apartamente, alimenteaza toate caloriferele prin coploane verticale , ajunge la parter unde se colecteaza (returul instalatiei de incalzire), ajunge in subsol si de acolo spre punctu termic;
Ei, apartamentele prin care trece teava verticala de 75 mm, precum si apartamentele situate la etajul 4, au SET-ul mult mai mare, tocmai datorita acestor tevi de distributie, care vrei-nu vrei, asa au fost proiectate; sigur, inainte vreme, cand repartizarea costurilor cu incalzirea se face proportional cu sup. utila a apartamentelor, cred ca nici nu se punea problema ca acestor apartamente sa li se repartizeze costuri mai mari deoarece acel aport suplimentar de caldura adus apartamentelor situate la etajul 4, intra in economia bilantului termic al blocului, asa cum a fost prioectat, stiindu-se ca tavanul apartamentelor este direct afara...