avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs functionari publici-interviu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs functionari publici-interviu

Buna ziua! Am si eu o intrebare referitoare la proba interviului din cadrul concursului pt ocuparea unei functii publice. Se pun intrebari si din bibliografie la interviu?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 14:59, 11 Ianuarie 2015
HG nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici

Art. 54 În cadrul interviului se testează abilităţile, aptitudinile şi motivaţia candidaţilor.

Art. 55
(1) Proba interviului poate fi susţinută doar de către acei candidaţi declaraţi admişi la proba scrisă.
(2) Interviul se realizează conform planului de interviu întocmit de comisia de concurs în ziua desfăşurării acestei probe, pe baza criteriilor de evaluare. Criteriile de evaluare pentru stabilirea planului de interviu sunt:
a) abilităţile de comunicare;
b) capacitatea de analiză şi sinteză;
c) abilităţile impuse de funcţie;
d) motivaţia candidatului;
e) comportamentul în situaţiile de criză.
(3) Pentru funcţiile de conducere planul de interviu include şi elemente referitoare la:
a) capacitatea de a lua decizii şi de a evalua impactul acestora;
b) exercitarea controlului decizional;
c) capacitatea managerială.
....

In general, se pun intrebari si din bibliografie .

freeelis are dreptate. La interviu vi se pot adresa pe langa altele si intrebari din bibliografie. Dar nu va faceti probleme daca ati trecut cu bine de scris e clar ca aveti cunostinta de raspunsuri. Multa bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare proba orala concurs primarie Sharky85 Sharky85 adresez aceasta intrebare celor care sunt in masura sa ma ajute cu un raspuns....si totodata si multumesc. Sustin un concurs pt un post de secretar in ... (vezi toată discuția)
Lnterviu pentru incadrare ca functionar public catalina haiducu catalina haiducu buna ziua.in curand voi participa la un interviu de angajare functionar public debutant.am putine emotii si as vrea sa stiu cine a mai trecut prin aceasta ... (vezi toată discuția)
Concurs functionar public - inspector asistent cryss15 cryss15 Vreau sa particip la un concurs scos de primarie pentru functia publica de executie 'inspector asistent' . Bibliografia este impresionanta :stunned: . As ... (vezi toată discuția)