Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lnterviu pentru incadrare ca functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lnterviu pentru incadrare ca functionar public

buna ziua.in curand voi participa la un interviu de angajare functionar public debutant.am putine emotii si as vrea sa stiu cine a mai trecut prin aceasta situatie sa-mi spuna si mie despre ce este vorba..adica intrebari sau discutii.multumesc.
interviul are legatura cu ceea ce ati mai facut in acel domeniu, cat de bine intelegeti activitatea institutiei, ce atributii credeti ca veti avea, daca va intereseaza salariul :) unde va vedeti peste 5 ani :) studiati putin internetul cu privire la interviuri de acest gen .
HG 611/2008
Art. 54
In cadrul interviului se testeaza abilitatile, aptitudinile si motivatia candidatilor.

Art. 55
(1) Proba interviului poate fi sustinuta doar de catre acei candidati declarati admisi la proba scrisa.
(2) Interviul se realizeaza conform planului de interviu intocmit de comisia de concurs in ziua desfasurarii acestei probe, pe baza criteriilor de evaluare. Criteriile de evaluare pentru stabilirea planului de interviu sunt:
a) abilitatile de comunicare;
b) capacitatea de analiza si sinteza;
c) abilitatile impuse de functie;
d) motivatia candidatului;
e) comportamentul in situatiile de criza.
(3) Pentru functiile de conducere planul de interviu include si elemente referitoare la:
a) capacitatea de a lua decizii si de a evalua impactul acestora;
b) exercitarea controlului decizional;
c) capacitatea manageriala.