avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lnterviu pentru incadrare ca functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lnterviu pentru incadrare ca functionar public

buna ziua.in curand voi participa la un interviu de angajare functionar public debutant.am putine emotii si as vrea sa stiu cine a mai trecut prin aceasta situatie sa-mi spuna si mie despre ce este vorba..adica intrebari sau discutii.multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 17 Februarie 2015
interviul are legatura cu ceea ce ati mai facut in acel domeniu, cat de bine intelegeti activitatea institutiei, ce atributii credeti ca veti avea, daca va intereseaza salariul :) unde va vedeti peste 5 ani :) studiati putin internetul cu privire la interviuri de acest gen .
HG 611/2008
Art. 54
In cadrul interviului se testeaza abilitatile, aptitudinile si motivatia candidatilor.

Art. 55
(1) Proba interviului poate fi sustinuta doar de catre acei candidati declarati admisi la proba scrisa.
(2) Interviul se realizeaza conform planului de interviu intocmit de comisia de concurs in ziua desfasurarii acestei probe, pe baza criteriilor de evaluare. Criteriile de evaluare pentru stabilirea planului de interviu sunt:
a) abilitatile de comunicare;
b) capacitatea de analiza si sinteza;
c) abilitatile impuse de functie;
d) motivatia candidatului;
e) comportamentul in situatiile de criza.
(3) Pentru functiile de conducere planul de interviu include si elemente referitoare la:
a) capacitatea de a lua decizii si de a evalua impactul acestora;
b) exercitarea controlului decizional;
c) capacitatea manageriala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare proba orala concurs primarie Sharky85 Sharky85 adresez aceasta intrebare celor care sunt in masura sa ma ajute cu un raspuns....si totodata si multumesc. Sustin un concurs pt un post de secretar in ... (vezi toată discuția)
Concurs functionari publici-interviu AnaMariaaN AnaMariaaN Buna ziua! Am si eu o intrebare referitoare la proba interviului din cadrul concursului pt ocuparea unei functii publice. Se pun intrebari si din bibliografie ... (vezi toată discuția)
Concurs functionar public - inspector asistent cryss15 cryss15 Vreau sa particip la un concurs scos de primarie pentru functia publica de executie 'inspector asistent' . Bibliografia este impresionanta :stunned: . As ... (vezi toată discuția)