avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contribuţie de asigurări sociale de sănătate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contribuţie de asigurări sociale de sănătate

Bună ziua
Pe data de 08.01.2015 am primit prin poştă din partea ANAF o Decizie de Impunere Anuală pentru stabilirea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pe anul 2012 prin mi se cere să plătesc suma de 468 lei, deşi la punctul I.5.1 "Venituri din alte surse" este trecută suma de 252 lei, singurele venituri care reies din această decizie. În anul 2012 nu am fost angajat, venitul de 252 lei fiind obţinut în urma participării într-o secţie de votare. Problema este că În decizia amintită baza de calcul este din suma de 8400 lei (700 lei/lună), venituri pe care nu le-am realizat. Cum este posibil ca să plătesc CAS de 185,71% şi ce aş putea să fac?!
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 21:16, 10 Ianuarie 2015
Vedeti aici cum puteti face contestatie
www.avocatnet.ro/content/art...
Din pacate este dureros de legal.
De la 01.07.2012 produce efecte art 296^27 -^32 introduse prin OUG 125/2011 in legea 571/2003 privind Codul Fiscal care reglementeaza problema respectiva in sensul in care a fost emisa Decizia de Impunere.
Exista totusi o "consolare" in sensul in care daca nu ati fi realizat nici un venit ati fi avut de plata aceasi suma ,insa cu accesorii.

Dpdv legal nu prea aveti temei pentru contestatie .
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015
robert1958, utilizator
Utilizatorul spune ca era angajat in anul pentru care s-a facut impunerea, iar ca venituri suplimentare din alte surse a realizat 252 lei, aceasta fiind singura suma la care putea sa se aplice cass-ul.Daca este asa atunci trebuie sa depuna contestatie, sa ataseze ctr de munca si documentul care atesta realizare venitului de 252 lei
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Pe de alta parte ,o idee care trebuie discutata cu un avocat :
Conform ART. 296^30 CF:
Calculul contribuţiei
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se calculează în anul următor, prin aplicarea cotei individuale de contribuţie asupra bazelor de calcul menţionate la art. 296^29.
Art. V OUG 125/2011
(1) Începand cu data de 1 iulie 2012, competenta de administrare a contributiilor sociale obligatorii datorate de persoanele fizice prevazute la cap. II si III din titlul IX^2 al Codului fiscal revine Agentiei Nationale de Administrare Fiscala.

Deci ANAF ii revenea obligatia ca inca din 2013 sa emita aceasta decizie .
Neemitand-o la timp ,nu ai putut sa beneficiezi de drepturile de asigurat in anul 2013.
Contributia asa com o denumesc in continuare reprezinta o participare la cheltuieli comune, ori in situatia data ar devenii un impozit care este definit ca o prelevare fara prestatie.
Acesta cred ca este singurul motiv pentru care poti sa depui contestatie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015
robert1958, utilizator
Pentru D-na Diana :
Utilizatorul spune : În anul 2012 nu am fost angajat,venitul de 252 lei fiind obţinut în urma participării într-o secţie de votare va rog sa revedeti postarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie pentru stabilirea cass 630 dorinsilviuonea dorinsilviuonea daca am indemnizatie de handicap de 234 lei fara alta sursa de venit,de ce mi-a venit hartie de la ANAF sa platesc 468 lei pe 2012? (vezi toată discuția)
Decizie anaf BALAN_ELENA BALAN_ELENA Buna ziua. In anul 2012 am avut un venit de 168 RON proveniti din vanzarea unei cantitati de fier vechi din gospadaria proprie. In decembrie 2014 am primit de ... (vezi toată discuția)
Cod fiscal anairam2807 anairam2807 punem cazul: sunt jucator de pariuri sportive , loto , aparate videoloterie. sa presupunem ca castig azi la loto 200 lei, la pariuri 300lei, si la aparate ... (vezi toată discuția)