avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare chitantier
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare chitantier

Buna ziua,
As avea o intrebare:anul 2014 l-am terminat la chitanta cu nr.28(chitante in 2 exemplare,nu sunt platitoare TVA). Anul acesta cu ce nr. de chitanta incep?
Dau nr. 1 sau continui de unde am ramas cu nr. 29? Si cand incep un nou chitantier cum procedez?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Silvasanu , utilizator 08:49, 12 Ianuarie 2015
Avand in vedere prevederile art.5 alin.(2) din OMFP nr.2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile,persoanele prevazute la art.1 din Legea contabilitatii nr.82/1991 actualizata(inclusiv persoane fizice care desfasoara activitati producatoare de venituri)vor asigura un regim intern de numerotare a chitantelor. Conform acestor prevederi si a celor din Anexa nr.4 la acest ordin,pentru fiecare exercitiu financiar,se va emite o DECIZIE interna scrisa privind alocarea si gestionarea numerelor de chitante. In cazul dvs.puteti trece in acea decizie, pentru anul 2015, ca nr.de ordine alocat incepand cu nr.1 sau nr.29.
Multumesc,am inteles.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitantier - asociatie de proprietari Daria123 Daria123 Asociatia de proprietari elibereaza chitantele pentru incasarea sumelor calculate pe listele de plata avand doar numar, seria nefiind completata. Chitantierele ... (vezi toată discuția)
Fara seria pe factura si chitanta hermitob hermitob Pe factura si chitanta daca nu scriem SERIA numai numarul este vreo problema ? Firma este platitor de TVA infiintat in 2014. (vezi toată discuția)
Fiscal-contabil - de cand chitanta nu mai are "regim special"? de la hg 105/2009 sau??? andradi2 andradi2 De cand chitanta nu mai are regim special? De la HG 105/2009 care abroga HG 831/1997sau....??? (vezi toată discuția)