Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare chitantier
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare chitantier

Buna ziua,
As avea o intrebare:anul 2014 l-am terminat la chitanta cu nr.28(chitante in 2 exemplare,nu sunt platitoare TVA). Anul acesta cu ce nr. de chitanta incep?
Dau nr. 1 sau continui de unde am ramas cu nr. 29? Si cand incep un nou chitantier cum procedez?
Multumesc
Avand in vedere prevederile art.5 alin.(2) din OMFP nr.2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile,persoanele prevazute la art.1 din Legea contabilitatii nr.82/1991 actualizata(inclusiv persoane fizice care desfasoara activitati producatoare de venituri)vor asigura un regim intern de numerotare a chitantelor. Conform acestor prevederi si a celor din Anexa nr.4 la acest ordin,pentru fiecare exercitiu financiar,se va emite o DECIZIE interna scrisa privind alocarea si gestionarea numerelor de chitante. In cazul dvs.puteti trece in acea decizie, pentru anul 2015, ca nr.de ordine alocat incepand cu nr.1 sau nr.29.
Multumesc,am inteles.