Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat la o firma in faliment-asigurat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat la o firma in faliment-asigurat?

sunt angajat cu norma intreaga la o firma care este in faliment,nun lucrez de 2 ani,nu platesc nimic dupa mine dar nici nu am fost dat afara..deci "pe hartie" sunt angajat (m-am interesat la ITM)..sunt asigurat? daca doamne fereste se intampla ceva si ajung la spital? acesti ani vor fi calculati ca ani lucrati?
Verificati aici daca sunteti asigurat la sanatate
[ link extern ]
Nu are nicio legatura faptul ca societatii i s-a numit un lichidator si calitatea dvs de asigurat.
freeelis a scris:

Verificati la Casa de Pensii prin solicitarea unui certificat de stagiu de cotizare. In acest sens, va puteti da seama daca aveti sau nu stagiu de cotizare pe acea perioada.

Are cineva idee cum functioneaza acest certificat? Am solicitat si eu odata un astfel de certficat dar acolo erau trecute si doua luni in care am lucrat la o societate care nu platise contributiile la pensii. Datele acolo erau preluate din declaratiile de CAS (nu exista 112 atunci). Mai nou platile pot fi verificate prin aplicatia spatiul virtual:

În prezent, documentele disponibile în spaţiul privat virtual (SPV) sunt:
a) Documente generate automat pentru comunicare prin SPV
- „Decizia de impunere anuală D250” emisă ca urmare a prelucrării unei declaraţii D200 privind
veniturile realizate în 2013, dacă ea a fost generată după data înregistrării contribuabilului în SPV
b) Documente generate la cererea persoanei:
- “Situaţia contribuţiilor sociale declarate de angajatori în D112” care cuprinde informaţiile despre
asigurările sociale declarate de angajatorii persoanei, lună de lună, începând cu ianuarie 2011.
- ”Situaţia obligaţiilor de plată” care cuprinde TOATE OBLIGAŢIILE de PLATĂ stabilite de
unitatea fiscală sau stabilite de alte instituţii şi transmise ANAF în vederea încasării, existente în
sistemul informatic al ANAF
, în ultima zi a lunii anterioare celei în care s-a formulat cererea. Sunt
incluse obligaţiile de plată înregistrate în documente (decizii) deja emise. De exemplu, dacă
formulaţi o cerere de ‘Situaţie a obligaţiilor de plată’ miercuri 24 septembrie, aceasta va cuprinde
informaţii despre obligaţiile de plata principale înregistrate in sistemul informatic pana la data 31
august, precum si obligaţiile de plată accesorii pentru care s-au emis decizii pana la 31 august
inclusiv.
- „Nota de plată a obligaţiilor”, cuprinde documente dedicate plăţii directe la Trezoreria Statului. Sînt
incluse TOATE OBLIGAŢIILE de PLATĂ (obligaţiile principale şi accesoriile), indiferent de
termenul de plată, calculate la nivelul următoarei zile de vineri. De exemplu, dacă formulaţi o cerere
de ‘Nota de plată a obligaţiilor’ duminică 21 septembrie 2014, aceasta va cuprinde obligaţiile de
plată principale si accesoriile calculate până vineri 26 septembrie 2014, inclusiv.
Potrivit Legii nr.263/2010 , stagiul de cotizare constituie perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii.

Asadar, legea nu prevede plata contributiilor pentru ca perioada in cauza sa fie considerata stagiu de cotizare.

In certificatul de stagiu de cotizare , apar perioadele pentru care s-au depus declaratiile lunare la C.A.S. si apoi D112.
diana_irena a scris:

Verificati aici daca sunteti asigurat la sanatate
[ link extern ]

da,sunt asigurata..multumesc
mezgageza, utilizator