Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie

Buna seara,
as dori un sfat/o inrumare din punct de vedere legal in urm situatie:
-in urma divortului,custodia minorului a fost acordata in intregime mamei,tatal efectiv a abandonat orice responsabilitate parinteasca
-mama are grave probleme de sanatate,problema si intrebarea grea este:copilul in grija cui va ramane in aceasta situatie-minor fiind?
multumesc!
Daca parintii se inteleg se poate sa se ocupe tatal de copil.
Daca mama nu este de acord situatia este mult mai complicata...
e dificil,tatal nu coopereaza;care ar fi urmatoarea solutie,va rog?
Prezentarea situaţiei la DGASPC, care va cere darea copilului în plasament, până la însănătoşirea mamei.