Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura compensare creante
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura compensare creante

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Asociatii unui srl au imprumutat firma cu o suma de bani. In acest moment, asociatii vor sa majoreze capitalul social cu aceasta creanta, conform art. 210, 221 din Legea 31/1990.

Intrebarile ar fi: care este procedura pentru realizarea spetei expuse?

Este suficienta hotararea AGA?

Multumesc!
Imprumuturile de la asociati sunt inregistrati in contabilitate intr-un cont special cu aceasta destinatie.
In baza hotararii AGA, economistul societatii urmeaza sa faca transferul din acest cont in contul de capital social. Ar fi bine ca in cuprinsul hotararii AGA sa se mentioneze ca majorarea capitalului social se va face cu acei bani imprumutati si ca urmare a, acestie majorari, societatea nu mai are nici o datorie fata de acestia.