Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... URGENT : Cerere respinsa ca nefondata .
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

URGENT : Cerere respinsa ca nefondata .

Buna ziua , am o intrebare referitoare la un caz . Sora mea este arestata preventiv intr-un dosar . Perioada de cand este arestata preventiv este de 7 luni si inca , continua . La fiecare instanta cand se cere inlocuirea arestului preventiv cu masura arestului la domiciliu sau controlul judiciar se respinge cererea ca fiind nefondata . Imi puteti spune exact ce inseamna ca se respinge ca nefondata si ce trebuie facut clar si cu exactitate ca cererile sa fie acceptate ca fondate pentru a fi pusa in libertate cu una din masuri ?

Ps : Vroiam sa mai stiu daca : voi face rost de cateva caracterizari pentru ea ( avocatul a spus ca ar fi bine sa fie cateva caracterizari ) , acele persoane care o caracterizeaza cine trebuiesc sa fie si daca vor fi si ele chemate in instanta ca martor sau auditie sau altceva .

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra cu mare nerabdare .
Nu a recunoscut si a negat fapta . Procesul se afla in camera preliminara ( din ce stiu camera preliminara ca timp are un termen de 2 luni , a trecut o luna deja ) si acum se discuta competenta teritoriala a instantei . Inca odata s-a respins ca nefondata cererea de eliberare sub control judiciar sau arest la domiciliu .
In ce sens a negat faptele?

Pe trafic de minori nu prea se pune in libertate dar in cazul dvs. exista sanse.
Ce facea in concret conform acuzarii?
A constrans victimele?
Victele nu s-au declarat victime si participa la proces doar in calitate de martori nu a existat nici o forma de constrangere , sau sechestru chiar in urma declaratiilor asa ziselor victime . Astazi este proces pentru a se pune in legalitate competenta teritoriala a instantei sa se mute instanta in orasul in care s-a comis fapta . Dar e ciudat si nasol ca se tot plimba de la un penitenciar la altul cele 180 de zile de arest preventiv in cadrul IPJ au expirat si deja au 2 luni pe penitenciar . Ba Galati , ba Bacau si tot nu vor sa le dea drumu , cei de la diicot in instanta spun ca prezinta pericol si ca poate influenta . Ce sa influenteze ca s-a inchis rechizitoriu mai sunt 2 pasi pana la primul proces . Avocatul a zis ca ele s-au conformat pana acum nu a existat nici un fel de comunicare decat cu familia , familia nu a comunicat cu nimeni in afara de ele . Nu au influentat nimic si etc ce mai spune avocatul acolo , dar avocatul mai spune ca acum nu poate sa se prezinte cu nici un fel de dovada in camera preliminara , ei mizeaza pe prima infatisare cu citare a martorilor etc . Nici nu stiu ce sa zic . Nu vor sa le dea drumul si nu vor , mai ales ei ! Ps : In cazul de fata nu au fost plangeri sau alte chestii , s-a autosesizat DIICOT !
IonutPerschi, utilizator