Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Dreptul elevului la personalitate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Dreptul elevului la personalitate

1.Codul Civil -art. 58 Drepturi ale personalităţii
(1) Orice persoană are dreptul la viaţă, la sănătate, la integritate fizică şi psihică, la demnitate, imagine, la respectarea vieţii private, precum şi alte asemenea drepturi recunoscute de lege.
2. O scoala impune o sanctiune unui elev pe motiv ca nu accepta sa poarte o uniforma donata de un alt elev.
3. A incalcat scoala dreptul la demnitate al elevului?
4. Pot fi sanctionati disciplinar membrii consilului de administratie care au aprobat regulamentul intern,in care se precizeaza ca incalcarea demnitatii elevului reprezinta abatere disciplinara?

AVLIL a scris:

As vrea sa inteleg si eu scopul uniformei in acea scoala, ca tot vorbim, dar pana acum nu am priceput de ce anume se poarta uniforma in scoala cu pricina.
Sa se imbrace/sa nu se imbrace cu uniforma, dar scopul ei in acea scoala, cum arata... nu prea stim. E asta rezultatul educatiei incorsetarii: avem o problema, oricat de prost expusa, trebuie s-o rezolvam asa cum e?

Care e scopul uniformei în cele mai renumite, râvnite dar și scumpe școli occidentale?
Totuși dacă acolo se impune uniformă, iar în scolile publice de cartier de prin zonele mai rău famate din marile metropole occidentale nu se pretinde uniformă, oare care dintre aceste două variante ar trebui să fie luat ca exemplu?

Întradevăr, întrebarea e bună. Car este de fapt rolul uniformei?

AVLIL a scris:

Nu la cunoasterea unei lumi partiale si ideale, ci a realitatii in care traim, in care unul e mai frumos, altul danseaza bine, altul face matematica de placere, altul... si tot asa.
Suntem egali, suntem oameni, indiferent de profesie sau meserie, de note sau venit, de cariera sau de cultivat rosii.

Tocmai din ceea ce spuneți rezultă foarte clar că oamenii nu sunt de fapt egali.

Asta cu „egalitatea” e o poveste... ;)

Nici măcar la naștere oamenii nu sunt egali. Fiecare are șanse diferite decât oricare altul, șanse rezultate din locul unde se nasc, de educația și poziția părinților, de moștenirea genetică, etc.

Deci tocmai pentru că unul e mai frumos, altul dansează mai bine, etc. nu se pot face reguli pentru toți. Unora li se potrivește o competiție mai dură, un regim cazon, spartan chiar, cu uniformă și cu reguli stricte.

Altul, vrea să fie mai boem, mai fără uniformă și fără un program sever.

Părinții trebuie să aleagă. Fiecare e liber să aleagă pentru copilul lui după cum îl cunoaște pe acesta.

Dar nu se poate spune, cu titlu general valabil că uniforma într-o școală e rea sau e bună.

Eu spuneam doar că în școlile bune, renumite și scumpe, care au dat personalități de-a lungul unei lungi perioade istorice au existat și există uniformă.

Părinții însă pot opta.
Dar nu cred că un părinte poate pretinde ca o anumită școală să-și schimbe regulamentul cu privire la uniformă doar pentru că așa consideră că ar fi mai bine prentru copilul lui.
Patrick_, utilizator
Din putin cate putin se face o suma mare. Un bunic exasperat spunea pe un forum al Ministerului Educatiei:

In Bucuresti,PARINTII platesc inca din prima zi de scoala:
-cheltuielile specifice primei zile de scoala din an;
-fondul scolii;
-fondul clasei;
-protocoale (inspectii);
-curatenia deosebita de Craciun;
-contributii pentru schimbarea tablei si consumabile,separat de fonduri;
-contributii pentru jaluzele,catedra,scaun profesor;
-contributii pentru zugravit;
-contributii pentru harti pe pereti sau rame de tablouri;
-dosare,chilotei de foi,agrafe foi;
-1-2 topuri hartie xerox;
-curatenia deosebita de Pasti;
-5-10 bodyguards angajati de scoala;
-manuale,editurile si autorii stabiliti de fiecare profesor (nu ajung);
-culegeri,stabilite de profesori, de regula au aceiasi autori(unul era finul invatatoarei);
-dictionare;
-caiete speciale stabilite de profesori;
-reviste saptamanale sau bilunare;
-carti postale pentru actiuni caritabile;
-actiuni extrascolare organizate de profesori sau scoala;
-contributii pentru evenimentele fericite din scoala;
-contributii pentru evenimentele tragice din scoala;
-uniforma stabilita de scoala,din stofe scumpe,fara a tine cont de posibilitatile parintilor;
-cheltuielile specifice lunii martie;
-cheltuielile specifice sedintelor cu parintii;
-cheltuieli pentru diploma color si panglica de tricolor daca e vorba de vreun premiu sau mentiune;
-cheltuieli specifice serbarii de sfarsit de an;
-cheltuielile specifice ultimei zile de scoala din an.
+Cine cunoaste un electrician?+Cine are pe tata tamplar?+Vad ca mama lucreaza intr-un birou, nu ne aduce si noua doua cartuse de cerneala?+Ionescu, tata e zugrav?Spune-i sa ma sune ca vreau sa-l rog ceva.+Popescu, tata lucreaza la telefoane?Spune-i ca a zis directoarea ca ne trebuie un telefon public la parter,treaba lui cum face,etc,etc,samd.

In plus, se subanteleg cheltuielile cu rechizitele, incaltaminte regulamentara, echipamente de sport, transport.

In plus-plus,meditatiile de 50 ron/sedinta nu sunt obligatorii in toate cazurile, dar oricum sunt NECESARE.
Patrick_ a scris:

Deci tocmai pentru că unul e mai frumos, altul dansează mai bine, etc. nu se pot face reguli pentru toți.
Părinții însă pot opta.
Dar nu cred că un părinte poate pretinde ca o anumită școală să-și schimbe regulamentul cu privire la uniformă doar pentru că așa consideră că ar fi mai bine prentru copilul lui.

Dar nu se poate spune, cu titlu general valabil că uniforma într-o școală e rea sau e bună.

Absolut de acord. In esenta, vedem lucrurile similar, doar ca nu suntem de acord in acceptarea diversiunii. Faptul ca unul e mai slab, altul mai galben la fata nu inseamna inegalitate, ci doar ca suntem diferiti. Egali si diferiti e cat se poate de frumos.

Scoala asta asa buna, din pacate, ne-a facut analfabeti. Nu pe toti, dar pe mai multi decat in state unde stilurile alternative sunt mai pronuntate. Suntem premianti la asta. :D
Tocmai pentru ca nu e la fel situatia pentru toti, e normal sa ascultam elevul ala care are alt punct de vedere. La nivel de principiu, e atat de simplu.

Stimate user, aveam impresia ca sunteti profesor, nu ati spus asa sau confund lucrurile?