avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Recuperare dauna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Recuperare dauna

Ieri am fost accidentat de un individ usor baut (mai mult), nu am rezolvat-o cu politia din mai multe motive ...
Am cazut de acord sa facem amiabila, el recunoscandu-si vina.
Maine dimineata merg la constatare cu el si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Masina mea arata asa
[ link extern ]

Acolo unde apare dunga neagra pe bara, e o spartura/taietura urata si e infundata. Stopul spart cu tot cu suport ... Sasiul usor infundat si la aripa laterala spate cat si la bara.
As vrea sa o repar in regie proprie si sa primesc bani de la ei pentru asta.
Cum se procedeaza ? Preturile cum vor fi calculate ?
Daca imi spune ca imi chituieste bara in loc sa imi cumpere una noua, e normal ?
Se deconteaza cumva si drumurile astea tampite pana la asigurator/service ?
Repet, preturile pieselor si manopera, de unde se scot ? Nu vreau sa fiu pacalit ... din vina unui prost care n-a stiut cand sa stea departe de masina...
Cum ar trebui sa procedez ?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: ContSters340956 , utilizator 13:29, 4 Februarie 2015


As vrea sa o repar in regie proprie si sa primesc bani de la ei pentru asta.




Cum se procedeaza ? Preturile cum vor fi calculate ?
Daca imi spune ca imi chituieste bara in loc sa imi cumpere una noua, e normal ?


Depinde si de tipul de asigurare a vinovatului, dar ca regula nu cumpara nimeni bare noi ci doar chituiesc daca se poate.

[quot ]Se deconteaza cumva si drumurile astea tampite pana la asigurator/service ?

Sub nici o forma.

Repet, preturile pieselor si manopera, de unde se scot ?


Sunt decontate de asigurator, dar nu in procent de 100%.


Nu va recomand sa reparati autoturismul in regie proprie.
In cazul reparatiei in regie proprie devizul de reparatie il intocmeste inspectorul de daune de la societatea de asigurari. Nu se deconteaza TVA-ul aferent pieselor cumparate.
ing. Ioan Ciobanu
Am inteles, multumesc.

Totusi, a aparut o mica problema. Taximetristul care m-a lovit, mi-a tras teapa.. Nu a mai venit la intalnire si nu mai raspunde la telefon. Am sunat si la firma lui, si acestia mi-au spus ca nu raspunde prin statie.

Ce fac in cazul asta ?
Am o intelegere amiabila semnata de amandoi si nu mai pot merge la politie din cauza asta.

Ce pasi pot sa fac pentru recuperarea daunei ?
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Februarie 2015
ContSters340956, utilizator
Mergeti la asigurator cu documentele semnate de cel care v-a lovit. Sper ca i-ati cerut asigurarea.
alexistintin a scris:

Mergeti la asigurator cu documentele semnate de cel care v-a lovit. Sper ca i-ati cerut asigurarea.


am documentele lui, dar asiguratorul imi spune ca trebuie si el sa se prezinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte cerute de asiguratorul rca al vinovatului. e un abuz? kartush1977 kartush1977 Salut pe aceasta cale pe toti membrii foumului si pun cateva intrebari legate de un accident in care am fost lovit din spate. Mai exact treaba sta cam asa: am ... (vezi toată discuția)
Probleme service auto emildr emildr Buna ziua , Am si eu o problmena cu un service auto , mai exact : In urma cu o luna am avut un accident auto minor (eu pagubit) am primit RCA am facut ... (vezi toată discuția)
Stabilire dauna :inlocuire sau reparatie mitrofanmarian mitrofanmarian Am un dosar de dauna la carpatica cu umatoarele daune pe partea dreapta: aripa fata pocnita (este din plastic), portiera fata infundata peste 70% din ... (vezi toată discuția)