Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Online business
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Online business

Salut.

Impreuna cu un prieten as vrea sa deschid un website international de intermediere/vanzare/cumparare de bunuri virtuale. Am intrebari in legatura cu legalitatea de a vinde sau cumpara moneda virtuala cu bani reali (am inteles ca sunt probleme legate de spalare de bani), taxe, impozite, declaratii .. tot ce trebuie sa stiu in legatura cu aceasta afacere. Nu am cerut consultanta de nici un fel inainte, nu stiu la cine ar trebui sa ma adresez, unde sa caut un avocat specializat pe business online.
Sunt din Constanta, multumesc pentru orice fel de raspunsuri :)
Principiul este aceelasi ca in cazul BTC-ului, astfel ca in primul rand ar trebui sa va interesati care sunt companiile care accepta plata in FG (ma refer la numarul lor, pentru a sti pe ce se poate baza afacerea). Din punct de vedere al fiscalitatii, din care cunosc, China a introdus in 2008 o noua lege care ofera diverse stimulente pentru micii intreprinzatori.
Revenind la costurile de operare, cel mai indicat este sa solicitati consultanta unui expert contabil.
FG-ul este cumparat exclusiv de persoane fizice, care pot face comert cu alte persoane fizice si (as dori) sa aiba posibilitatea sa vanda FG-ul inapoi la website si eu sa il platesc prin paypal say transfer bancar. Intradevar sunt asemanari cu BTC doar ca FG-ul este comercializat exclusiv pe siteul de care apartine.

O sa il rog pe partenerul meu sa intrebe la randul lui de legea din 2008 din China, desi din ce a auzit din "popor" ar fi ceva probleme legislative in tara lui legate de acest model de afacere, deoarece poti fi suspectat de spalare de bani. Transferul de FG de la o persoana la alta se face fara nici un fel de act sau dovada legala de vanzare deci nu se poate dovedi provenienta castigurilor.