Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume dupa divort

Dupa finalizarea procedurii de divort am ajuns la un numitor comun in ceea ce priveste partajul.
Acest lucru insemnand ca am convenit ca apartamentul - bun comun sa fie trecut pe numele meu, urmand ca in urmatoarele zile sa ne prezentam la notar pentru semnarea contractului.
Intrebarea mea...o sa intampin probleme datorita faptului ca dupa divort nu mi-am schimbat INCA buletinul.
Precizez ca in urma sentintei trebuia sa revin la numele anterior casatoriei.
s-ar putea sa aveti probleme deoarece notarul va trebui sa va treaca in acte cu numele pe care il aveti acum, in urma hotararii iar cand ii veti prezenta CI el va observa alt nume.
daca hotararea de divort este irevocabila, nuami atunci puteti face demersuri pentru schimbare CI altfel nu .
la notar chiar daca veti prezenta acea hot de div daca nu este definitiva si irevocabila deci daca nu poarta aceste mentiuni nu are valabilitate.
sfatul meu asteptati sa devina hotararea de divort irevocabila mergeti face cuvenitele mentiuni de legalizare a acesteia va faceti CI cu numele nou si apoi mergeti la notar .
av d homeag