Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Clarificari pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Clarificari pensie

Daca indeplinesti stagiul minim de cotizare de 15 ani ,se poate iesi la pensie in cazul barbatilor, inainte de 65 ani?Daca da ce tip de pensie este,anticipata,anticipata partiala sau ce fel de pensie este ?
Puteti totusi ,sa-mi dati un raspuns concret?Cu stima !
Cu stagiul minim de cotizare de 15 ani se poate beneficia doar de pensie de limita de varsta la 65 de ani.
Nu se poate obtine pensia de limita de varsta inainte de 65 de ani. Daca indeplineati conditia stagiului se putea iesi la pensie anticipata sau anticipata partiala inainte de 65, dar asa cu 15 ani stagiu de cotizare nu se poate.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 52
Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare sau in specialitate, dupa caz, prevazute de prezenta lege.

2. In cazul dvs. stagiul minim de cotizare este de 15 ani iar varsta standard de pensionare este de 65 de ani deci puteti beneficia numai de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 65 de ani.