Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

Buna ziua,
Un barbat nascut in 1952, cu un stagiu de cotizare de 12 ani, poate primi pensia minima de 350 lei? Casa de pensii spune ca fara 15 ani de cotizare, nu primeste nimic. Asa sa fie ? Poate cineva sa-mi raspunda ?
Multumesc.
Pentru a beneficia de pensie(indemnizatie sociala pentru pensionari de 400 de lei)trebuie indeplinita conditia de stagiu minim de 15 ani.

1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 52
Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare sau in specialitate, dupa caz, prevazute de prezenta lege.

2. In cazul dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
Multumesc pentru raspunsuri.Ma gandesc ca se poate actiona STATUL in judecata pentru a returna banii pe care i-a oprit de la persoana respectiva timp de 12 ani.
1. - Ceea ce doriti dvs. nu este prevazut in nici o lege.
- Plata contributiei la pensie este o obligatie legala a tuturor celor care obtin venituri profesionale (ex: salariatii).

2. Contributiile la pensie nu se pot restitui pentru faptul ca persoana in cauza nu are indeplinit stagiul minim de cotizare la pensie pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.