avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Limita venituri microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Limita venituri microintreprinderi

la ce cifra de afaceri se trece de la microintreprinderi la impozitul pe profit
Cel mai recent răspuns: S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L. , Contabil 12:56, 7 Martie 2015
O microintreprindere va plati impozit pe profit de 16 %, daca in cursul unui an fiscal realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro.
sij100 a scris:

la ce cifra de afaceri se trece de la microintreprinderi la impozitul pe profit


Plafonul in lei este de 220.000 lei/an.
Potrivit Normelor de aplicare a articolului 112^6 din Codul fiscal, pentru determinarea echivalentului in euro a plafonului de 65.000 euro prevazut pentru microintreprinderi se va folosi cursul de schimb de la inchiderea exercitiului financiar precedent.
Asadar este vorba despre cursul valutar anuntat de BNR pentru data de 31 decembrie.

Plafonul de 220.000 lei/an este pt trecerea la platitor de TVA, 65.000 de euro calculat la cursul de schimb de la data aderarii Romaniei la UE (3,3817 lei).

Este corect asa cum a zis @cdcd.
Da, asa e, am gresit eu gandindu-ma la TVA :) Scuze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curs valutar de calcul pentru pragul de 65000 euro Costas06 Costas06 Buna ziua, Pentru o societate infiintata in aprilie 2013 platitoare de impozit pe venit imi puteti spune care este echivalentul in RON al pragului de 65000 ... (vezi toată discuția)
Depasire prag 220000 lei ca gps gps buna ziua! daca in luna septembrie avem CA peste 220000 lei, ce declaratie se depune si cand? momentan depunem declaratiile 100 si 300 trimestrial, si suntem ... (vezi toată discuția)
Curs valutar plafon venituri echivalentul a 65.000 euro psf psf Buna ziua.Am urmatoarea dilema: care este cursul valutar leu/euro luat in considerare de persoanele juridice pentru calculul pragului de 65.000 euro aferent ... (vezi toată discuția)