Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Limita venituri microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Limita venituri microintreprinderi

la ce cifra de afaceri se trece de la microintreprinderi la impozitul pe profit
O microintreprindere va plati impozit pe profit de 16 %, daca in cursul unui an fiscal realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro.
sij100 a scris:

la ce cifra de afaceri se trece de la microintreprinderi la impozitul pe profit

Plafonul in lei este de 220.000 lei/an.
Potrivit Normelor de aplicare a articolului 112^6 din Codul fiscal, pentru determinarea echivalentului in euro a plafonului de 65.000 euro prevazut pentru microintreprinderi se va folosi cursul de schimb de la inchiderea exercitiului financiar precedent.
Asadar este vorba despre cursul valutar anuntat de BNR pentru data de 31 decembrie.

Plafonul de 220.000 lei/an este pt trecerea la platitor de TVA, 65.000 de euro calculat la cursul de schimb de la data aderarii Romaniei la UE (3,3817 lei).

Este corect asa cum a zis @cdcd.
Da, asa e, am gresit eu gandindu-ma la TVA :) Scuze.