Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reteta compensata/gratuita gravida salariata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reteta compensata/gratuita gravida salariata

Buna seara,

Sunt insarcinata si am trombofilie. Dr.Ginecolog mi-a dat scrisoare medicala pentru CLEXANE, Ursofalk, Fier (pt anemie), si antibiotic Zinnat pt o infectie cu un streptococ.

Am fost cu scrisoarea medicala data de ginecolog la dr de familie, pt.reteta.
Dr de familie mi-a dat reteta compensata, care ma costa 200 lei, deoarece pe reteta a fost bifat SALARIAT si nu GRAVIDA/LEHUZA.
Am fost cu ea la farmacie, iar farmacista mi-a recomandat sa merg cu reteta la dr. sa ma incadreze Gravida, pt ca sunt in aceasta situatie, nu Salariat, pt ca as beneficia de 100% compensare daca as fi incadrata pe Gravida.
Am revenit la dr. de fam. care mi-a spus ca in categoria Gravida intra doar gravidele care nu au un loc de munca.
Imi puteti spune care este paragraful din lege unde se mentioneaza acest lucru? O gravida salariata are mai putine drepturi decat o gravida nesalariata?
Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns cat mai rapid, in 2 zile imi expira doza actuala de Klexane (pt care luna trecuta am platit 200 lei).

Multumesc frumos.
Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 674/252/2012 privind aprobarea formularului de prescripţie medicală electronică pentru medicamente cu şi fără contribuţie personală în tratamentul ambulatoriu - Anexa 2 cuprinde instructiunile de completare a retetelor, din care va dau un extras:

Capitolul II
I. Modul de completare a formularului de prescripție medicală electronică pentru medicamente cu și fără contribuție personală - componenta prescriere
2. „Asigurat”:
a) se alege prin bifare cu „x” categoria în care se găsește asiguratul. Medicul va bifa o singură categorie de asigurat, astfel:
(i) se bifează categoria „Salariat” pentru toate persoanele angajate în sectorul public/privat care fac dovada plății contribuției la Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS);
(ii) se bifează categoria „Co-asigurat” pentru soț, soție și părinții fără venituri proprii care sunt în întreținerea unei persoane asigurate;
(iii) se bifează „Pensionar” pentru toate persoanele care își dovedesc această calitate printr-un cupon de pensie; pentru pensionarii care realizează venituri numai din pensii de până la 700 lei/lună se bifează categoria „0-700 lei/lună”;
(iv) se bifează „Copil < 18 ani” pentru toate persoanele care fac dovada calității lor de asigurat printr-un document cu valabilitate legală (certificat de naștere, carte de identitate); (v) se bifează „Elev/Ucenic/Student (18-26 ani)” pentru toate persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 și 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenți de liceu până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenți, care fac dovada calității lor de asigurat și nu realizează venituri din muncă. Pentru această categorie, contravaloarea medicamentelor prescrise se suportă din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, la nivelul prețului de referință, în condițiile contractului-cadru, dacă nu realizează venituri din muncă;
(vi) se bifează, „Gravidă/Lehuză” pentru toate persoanele gravide sau lăuze. Pentru această categorie, contravaloarea medicamentelor prescrise se suportă din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, la nivelul prețului de referință, în condițiile contractului-cadru, indiferent dacă realizează sau nu venituri;
(vii) se bifează „Veteran”, „Revoluționar” sau” Handicap” pentru toate persoanele care fac dovada că sunt beneficiari ai legilor speciale. Pentru aceste categorii, valoarea medicamentelor prescrise pentru tratamentul afecțiunilor specifice se suportă din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, în condițiile contractului-cadru și ale normelor metodologice de aplicare a acestuia, indiferent dacă realizează sau nu alte venituri;
(viii) se bifează „PNS” pentru bolnavii cu afecțiuni incluse în programele naționale de sănătate stabilite de Ministerul Sănătății, pe perioada în care sunt incluși în program, și se notează numărul programului/subprogramului de sănătate în care sunt incluși;
(ix) se bifează categoria „Ajutor social” pentru persoanele care fac parte dintr-o familie care are dreptul la ajutor social, potrivit Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare. ....

Medicul de familie va trebui sa corecteze reteta. Daca va face probleme, poate ar trebui sa va ganditi sa schimbati medicul de familie cu altul mai la curent cu legislatia in domeniul sau.
Buna ziua, cu problema aceasta ma confrunt si eu, doar ca in cazul meu si cei de la casa de asig spun ca ma încadrez la salariata si nu la gravida deși am deja 30 de sapt. Ciudat este ca am vb cu cineva din alt oraș de la casa de asig, iar răspunsul este ca beneficiez de compensare ca toate gravidele. Nu știu ce sa mai cred.