Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare PFA

Doresc sa infiintez un PFA/SRL pentru a putea presta servicii web design/development.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Daca pe PFA pot sa am mai mult de un cod CAEN.
2. Ce coduri CAEN sunt potrivite pentru serviciile pe are doresc sa le prestez.
3. Pentru web design inteleg ca trebuie sa prezint un atestat. Daca am absolvit liceul la profil matematica/informatica si am primit un atestat de "Competente de operare pe calculator" trebuie sa urmez alte cursuri sau este suficient cel pe care il am.

Multumesc pentru atentia acodata, si eventualele raspunsuri. :)

Edit:
Pentru mai multe coduri CAEN trebuie platit suplimentar ?
adrianc, utilizator
1. Poti aveam mai multe coduri. Unul sau pe toate daca vrei.
582 Activităţi de editare a produselor software
5821 Activităţi de editare a jocurilor de calculator
5829 Activităţi de editare a altor produse software
620 Activităţi de servicii în tehnologia informaţiei
6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
63 - Activităţi de servicii informatice
631 Activităţi ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe;
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi a activităţilor conexe
6312 Activităţi ale portalurilor web
639 Alte activităţi de servicii informaţionale
6399 Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.
Oricare dintre obiectele de activitate de mai sus pot constitui “servicii informatice”. Având în vedere că există o practică neunitară la nivelul Direcţiilor Generale de Finanţe la nivel local, este util să consultaţi prealabil codurile acceptate pentru a vă încadra în “servicii informatice”.

3. Este suficient atestatul sau diploma de bac.
4. Nu

FOARTE IMPORTANT: iti recomand pentru servicii informatice sa te declari platitor de impozit pe norme de venit.

Alberto Kurtyan