avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare PFA

Doresc sa infiintez un PFA/SRL pentru a putea presta servicii web design/development.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Daca pe PFA pot sa am mai mult de un cod CAEN.
2. Ce coduri CAEN sunt potrivite pentru serviciile pe are doresc sa le prestez.
3. Pentru web design inteleg ca trebuie sa prezint un atestat. Daca am absolvit liceul la profil matematica/informatica si am primit un atestat de "Competente de operare pe calculator" trebuie sa urmez alte cursuri sau este suficient cel pe care il am.


Multumesc pentru atentia acodata, si eventualele raspunsuri. :)

Edit:
Pentru mai multe coduri CAEN trebuie platit suplimentar ?
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2009
adrianc, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters51068 , utilizator 15:41, 14 Iunie 2009
1. Poti aveam mai multe coduri. Unul sau pe toate daca vrei.
582 Activităţi de editare a produselor software
5821 Activităţi de editare a jocurilor de calculator
5829 Activităţi de editare a altor produse software
620 Activităţi de servicii în tehnologia informaţiei
6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
63 - Activităţi de servicii informatice
631 Activităţi ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe;
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi a activităţilor conexe
6312 Activităţi ale portalurilor web
639 Alte activităţi de servicii informaţionale
6399 Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.
Oricare dintre obiectele de activitate de mai sus pot constitui “servicii informatice”. Având în vedere că există o practică neunitară la nivelul Direcţiilor Generale de Finanţe la nivel local, este util să consultaţi prealabil codurile acceptate pentru a vă încadra în “servicii informatice”.

3. Este suficient atestatul sau diploma de bac.
4. Nu

FOARTE IMPORTANT: iti recomand pentru servicii informatice sa te declari platitor de impozit pe norme de venit.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul caen potrivit pentru servicii de optimizare a websiteurilor pentru motoare de cautare Dan1310 Dan1310 Vreau sa stiu care este codul CAEN potrivit pentru o firma care se ocupa in primul rand cu optimizarea websiteurilor pentru motoare de cautare (SEO). Va ... (vezi toată discuția)
Aplicatie web de facturare drbarbu drbarbu In curand vom lansa o aplicatie de facturare bazata pe tehnologie web. Facilitatile acestei aplicatii vor fi vandute sub forma de abonamente diferentiate prin ... (vezi toată discuția)
Cod caen pentru intermediere vanzari online costi4 costi4 Buna ziua, ma intereseaza ce cod CAEN trebuie pentru a intermedia vanzari pe internet. Este posibil ca o PFA sa aiba 2 coduri CAEN diferite. Pentru ... (vezi toată discuția)