Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Supraveghere video
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Supraveghere video

Este legala instalarea camerelor de supraveghere video in cancelaria profesorilor sub diverse motive de catre directorul unui colegiu, fara aprobarea Consiliului Profesoral??
Ce acte legislative permit asa ceva??
Potrivit Deciziei nr. 52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, angajatorii pot dispune supravegherea video a angajatilor, insa doar pentru indeplinirea unor obligatii legale exprese sau in temeiul unui interes legitim, cu respectarea drepturilor persoanelor angajate. In situatia in care aceste prevederi nu se pot aplica, atunci supravegherea se va efectua doar pe baza consimtamantului expres si liber exprimat al angajatilor, dupa ce acestia au fost informati in prealabil.

In schimb, este interzisa amplasarea camerelor video in birourile angajatilor de la locul de munca, cu exceptia situatiilor prevazute expres de lege sau a avizului Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal.

Se interzice, totodata, amplasarea camerelor video in locuri ascunse (cu exceptia situatiilor prevazute de lege) sau in spatii in care se impune asigurarea intimitatii persoanelor, precum cabine de proba, vestiare, cabine de dus, toalete.
www.avocatnet.ro/content/art...