Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafica /grafologica extrajudiciara ?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafica /grafologica extrajudiciara ?

Un coleg a spus ca nu-i apartine o semnatura
care apare pe un act al unitatii.

1. - Pentru a dovedi acest lucru,
acesta, ca si persoana fizica,
poate cere o Expertiza grafica /grafologica extrajudiciara ?
sau
o asemenea expertiza criminalistica
se face doar la solicitarea organelor judiciare ?

2. - cant costa o asemenea Expertiza ?
Buna ziua,
Da, poate solicita o asemenea expertiza.
Costul il va afla de la expert.
Este bine ca expertiza grafologica sa fie efectuata de catre un expert judiciar din cadrul INC, pentru ca in cazul deschiderii unei actiuni in instanta, respectiva expertiza sa fie avuta in vedere de catre instanta de judecata, stiut fiind ca in instanta preleva expertiza tehnica judiciara.
1. Spuneti-mi va rog daca acel coleg poate solicita
efectuarea unei asemenea Expertize
si in situatia in care nu exista nici un proces penal sau de alta natura ?
...adica inafara cadrului procesual ...

2. ... si daca va face acest lucru,
in cazul in care nu se depisteaza cui apartine semnatura
( carui coleg ii apartine semnatura ),
acesta va putea fi dat in judecata
pentru despagubiri
de catre unul din colegi ?
oanaportar, utilizator
1. Se poate solicita o expertiza extrajudiciara, dar se va pune problema acceptarii de catre angajator, daca nu este deschisa o actiune in instanta de judecata. Colegul poate lua legatura cu un expert judiciar pe care sa-l plateasca pentru a efectua expertiza extrajudiciara, dar intervine aceeasi problema - acceptarea de catre angajator, sa permita expertului sa efectueze expertiza pe documente originale aflate in arhiva firmei.
Daca este vorba de actiune in instanta, expertiza este judiciara, fiind dispusa de catre instanta de judecata.
2. In cadrul expertizei extrajudiciare (daca va exista acceptul mentionat mai sus), expertul va putea concluziona daca semnatura aflata pe documentul mentionat apartine sau nu persoanei respective. Expertul nu are cum, sa aiba acces la celelalte semnaturi (ale altor angajati ai firmei), decat daca exista o hotarare judecatoreasca in acest sens (se poate doar in cadrul unei expertize tehnice judiciare, dispuse de catre instanta de judecata), pentru a identifica cine a semnat in locul colegului dvs.
Este posibil ca in cazul, in care au existat suspiciuni, care ulterior, in urma expertizei judiciare, grafologice, nu s-au dovedit a fi corecte, colegii incriminati pe nedrept, sa ceara in instanta de judecata, daune morale.
Mii de multumiri pentru raspuns !
O zi frumoasa va doresc sa aveti in continuare !