Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Certificare semnatura
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Certificare semnatura

As dori daca ma poate indruma cineva, cum pot obtine si cam cat ar costa sa se faca o verificare a unei semnaturi pe un document, semnatura pe care eu nu o recunosc.
Ca sa explic si cum am ajuns in aceasta situatie, este vorba de un mandat postal cu o suma de bani, bani care nu au ajuns la mine, in schimb posta sustine ca banii au fost ridicati mi-au prezentat o copie a semnaturii care apare pe un document la ei iar acea semnatura nu seamana 100% cu semnatura mea.
Puteti deschide actiune in instanta impotriva postei si sa solicitati instantei de judecata sa aprobe efectuarea unei expertize grafologice pentru semnatura respectiva, aflata pe documentul prezentat de posta.
doar prin instanta se poate face? daca doresc sa fac aceasta expertiza pe cheltuiala mea nu se poate?
Puteti sa faceti o expertiza tehnica extrajudiciara, deci nedispusa de catre instanta de judecata/ procuror (de preferat de catre un expert tehnic judiciar), pe care sa o platiti dvs., dar daca in final se ajunge in instanta de judecata, riscati ca expertiza facuta de dvs. sa nu fie avuta in vedere de catre instanta de judecata, fiind contestata de catre partea adversa, ca nefiind o expertiza tehnica judicara.
am inteles, unde as putea facea aceasta expertiza si daca aveti idee cam cat ar costa?

Multumesc anticipat.
Expertizele grafologice se fac de catre Institutul national de criminalistica (INC) prin sectiuni teritoriale sau la sediul central.
Gasiti adresa pe internet - cautati INC.
Adrese de experti gasiti tot pe internet - cautati expert grafologic. Este bine sa va informati daca este si expert judiciar.
Costul expertizei este stabilit pe baza de contract de prestari servicii incheiat de dvs. cu prestatorul.