avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ITM-ul nu are dinti pentru bugetari ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ITM-ul nu are dinti pentru bugetari ?

Buna ziua !
Va multumesc pentru activitatea pe care o efectuati .

Cazul meu : in urma cu trei luni am solicitat eliberarea unei adeverinte cu sporurile la salariu , pe care nu am primit-o nici pana azi .
Am sesizat ITM-ul si am primit un raspuns hilar , citez din raspunsul ITM :
" ...nu avem competente in rezolvarea problemelor aflate sub incidenta
legii 188/1999 ..." si ma trimit sa-mi rezolv problema exact la cei care refuza sa-mi
elibereze adeverinta .
Care-i explicatia ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:05, 13 Februarie 2015
Problemele aflate sub incidenta Legii nr.188/1999 se solutioneaza de catre ANFP - Agentia Nationala a Functionarilor Publici.

Aplicarea coerenta si unitara a reglementarilor legale in domeniul functiei publice si functionarilor publici este de domeniul ANFP-ului si nu al ITM-ului.
Multumesc !

Pot apela direct la o instanta in justitie fara alte sesizari .
ITM-ul putea sa ma trimita la ANFP si nu sa-si bata joc.
Da, puteti apela direct la instanta de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Disponibilizare ambii soti irinavasiliu irinavasiliu Intr-o Primarie, dupa desfasurarea concursului organizat pentru disponibilizari, a rezultat ca ambii soti din familie sunt concediati. Poate beneficia vreunul ... (vezi toată discuția)
Documentatie privind organizarea concursului pentru ocuparea postului de secretar intr-o comuna mariana3040 mariana3040 buna ziua. ma poate ajuta si pe mine cineva cu o documntatie completa privind organizarea concursului pentru postul de secretar al unei comune? va rog e urgent ... (vezi toată discuția)
Incetare de drept raport serviciu functionar public pentru la implinirea conditiilor cumulative de pensioare limita varsta ciancu ciancu Buna ziua, Aş dori să-mi spuneţi cum trebuie procedat în cazul incetării de drept a raportului de serviciu al funcţionarului public care implineşte ... (vezi toată discuția)