Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ITM-ul nu are dinti pentru bugetari ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ITM-ul nu are dinti pentru bugetari ?

Buna ziua !
Va multumesc pentru activitatea pe care o efectuati .

Cazul meu : in urma cu trei luni am solicitat eliberarea unei adeverinte cu sporurile la salariu , pe care nu am primit-o nici pana azi .
Am sesizat ITM-ul si am primit un raspuns hilar , citez din raspunsul ITM :
" ...nu avem competente in rezolvarea problemelor aflate sub incidenta
legii 188/1999 ..." si ma trimit sa-mi rezolv problema exact la cei care refuza sa-mi
elibereze adeverinta .
Care-i explicatia ?
Problemele aflate sub incidenta Legii nr.188/1999 se solutioneaza de catre ANFP - Agentia Nationala a Functionarilor Publici.

Aplicarea coerenta si unitara a reglementarilor legale in domeniul functiei publice si functionarilor publici este de domeniul ANFP-ului si nu al ITM-ului.
Multumesc !

Pot apela direct la o instanta in justitie fara alte sesizari .
ITM-ul putea sa ma trimita la ANFP si nu sa-si bata joc.
Da, puteti apela direct la instanta de judecata.