avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical zile suportate de angajat si angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical zile suportate de angajat si angajator

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog daca sunt corecte urmatoarele afirmatii:

1. Primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta de angajator, iar restul din bugetul FNUASS.
De exemplu: CM 14 zile calendaristice in perioada 01-14.01.2015
primele 5 zile calandaristice 01-05.01.2015 suportate de angajator, urmatoarele 9 zile calendaristice 06-14.01.2015 suportate din FNUASS.
Modul de calcul al indemnizatiei, la o medie zilnica de 156 lei, este:
Indemnizatie suportata de angajator: 1 zi x 156 lei (este corect aici 1 zi??? tinand cont ca din cele 5 zile calendaristice doar 1 zi este lucratoare)
Indemnizatie suportata din FNUASS: 7 zile x 156 lei

2. Pentru codul 08 (sarcina si lauzie) indemnizatia se suporta in totalitate din bugetul FNUASS
3. Contributia CAS se calculeaza: (35% x Salar mediu brut / Nr. zile lucratoare din luna x nr. zile lucratoare CM ) x 10.5%
4. CASS - nu se datoreaza
5. Contributie somaj: Indemnizatie CM suportata de angajator x 0.5%

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Anaj , utilizator 11:46, 18 Februarie 2015
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile concediu medicale suportate de angajator varvarici varvarici Cate zile din concediul medical sunt suportate de angajator? Care este legea care reglementeaza acest lucru? (vezi toată discuția)
Concediul medical (sarcina si lauzie cod idemnizatie 08) manuela07 manuela07 Buna ziua am si eu o nelamurire legata de plata concediilor medicale ,eu am fost in concediu medical de sarcina si lauzie o perioada de 103 zile cocediu ce ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal nana82 nana82 Buna ziua, sunt o viitoare mamica si as dori sa stiu daca intru in concediu de risc maternal cum se calculeaza salariul pt ca d-soara care se ocupa de salarii ... (vezi toată discuția)