Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical zile suportate de angajat si angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical zile suportate de angajat si angajator

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog daca sunt corecte urmatoarele afirmatii:

1. Primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta de angajator, iar restul din bugetul FNUASS.
De exemplu: CM 14 zile calendaristice in perioada 01-14.01.2015
primele 5 zile calandaristice 01-05.01.2015 suportate de angajator, urmatoarele 9 zile calendaristice 06-14.01.2015 suportate din FNUASS.
Modul de calcul al indemnizatiei, la o medie zilnica de 156 lei, este:
Indemnizatie suportata de angajator: 1 zi x 156 lei (este corect aici 1 zi??? tinand cont ca din cele 5 zile calendaristice doar 1 zi este lucratoare)
Indemnizatie suportata din FNUASS: 7 zile x 156 lei

2. Pentru codul 08 (sarcina si lauzie) indemnizatia se suporta in totalitate din bugetul FNUASS
3. Contributia CAS se calculeaza: (35% x Salar mediu brut / Nr. zile lucratoare din luna x nr. zile lucratoare CM ) x 10.5%
4. CASS - nu se datoreaza
5. Contributie somaj: Indemnizatie CM suportata de angajator x 0.5%

Multumesc.
Multumesc!