avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare auto de la proprietar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare auto de la proprietar decedat

buna ziua,
trebuie sa cumpar un auto al carui proprietar in acte e decedat.
mostenitoarele sunt 3, mama si 2 fete. care sunt pasii si actele ce-mi trebuiesc pentru a nu avea probleme la inmatriculare.
trebuie ca una din persoane sa devina proprietar pe acte si sa o cumpar de la ea?
sau se poate face si prin succesiune , mostenire, etc ?
pot ele sa scoata fiscalul si adeverinta de la Anaf daca nu sunt proprietare in acte ?
cu stima,
Cel mai recent răspuns: IONICA VADUVA , utilizator 09:53, 17 Februarie 2015
conform art.1133 Cod Civil, certificatul de mostenitor face dovada dreptului de proprietate.
Va multumesc,dar din pacate eu sunt mai greu de cap si tot nu am inteles 100% cum trebuie sa procedez. Fac act de vanzare cumparare direct cu mostenitorii toti sau trebuie ca unul din ei sa ia masina pe numele ei.
Pot ele ca mostenitoare sa scoata fiscalul direct si adeverinta de la Anaf cu taxa nerecuperata?
presupunand ca ele i mi dau si fiscalul si adev de la anaf ...mai am nevoie de alte acte de la ele pentru a inmatricula auto ?

Stima,
la inmatriculare vi se solicita:
-actul de v/c sau factura
-dovada taxei ANAF
-certificatul fiscal
-asigurarea
-taxele achitate(talon, numere...)
-FISA DE INMATRICULARE care arata ca a-ti declarat la Directia de Taxe si Impozite
cam acestea sunt documentele.
Deci daca aveti toate acestea nu cred ca sunt alte probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto dupa succesiune adrianstoica979 adrianstoica979 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns :) In urmatoarele zile se va dezbate succesiunea dupa moartea tatalui meu. Obiectul in cauza va fi o masina. ... (vezi toată discuția)
Succesiune si vanzare Vladdu Vladdu Buna ziua, se da urmatoarea situatie, Sotul a decedat si se doreste vanzarea anumitor bunuri. Mostenitorii sunt sotia si copilul (major). Acesta avea in ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de mediu autoturism cu proprietar decedat madalina bobeica madalina bobeica Buna seara, In cazul in care proprietarul autoturismului este decedat pot recupera mostenitorii, respectiv sotia supravietuitoare taxa de mediu? Dupa ... (vezi toată discuția)