Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depunere declaratie de registrare fiscale 010 - Amenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depunere declaratie de registrare fiscale 010 - Amenda

Am inregistrat o societate cu răspundere limitată în Noiembrie 2014, la registrul comertului Bucuresti. Am inregistrat societatea ca fiind platitoare de impozit pe profit. Din noiembrie pana februarie societatea nu a avut nici operație.

In februarie 2015 am fost sa inregistrez Compania la ANAF. ANAF mi-a impus sa depun formulararul 010 și sa pletesc o amendă de 500 de lei pentru două motive: 1. compania ar fi trebuit înregistrată ca micro intreprindere. 2. înregistrarea se face prea târziu.

Întrebări: 1. este corect sa platesc amendă? 2. Este posibil se schimba forma de impozitare în Registrul Comertului pentru a evita plata amenzi? 3. Motivul amenzii este incadrarea fiscala facuta initial la Registrul Comertului sau faptul ca am fost sa o inregistrez prea tarziu?

Multumesc anticipat!
Nu stiu cum ati reusit sa o inscrieti platitoare de impozit profit,deoarece pentru soc.nou infiintata este obligatoriu sa fie platitoare de impozit venit microintreprindere.
Verificati pe mfinante.ro vectorul fiscal al soc.
Daca figurati cu impozit venit aveati obligatia depunerii D 100pana la 25.01.2015.
Daca nu ati desfasurat activitate atentie la depunerea declaratiei de inactivitate-60 zile de la incheierea exercitiului.
Daca nu va descurcati pe mfinante.ro trimiteti pe privat codul fiscal sa facem verificarea.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil