Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diferenta intre \\"SCUTIRE PERSONALA\\" și \\"SCUTIRE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diferenta intre "SCUTIRE PERSONALA" și "SCUTIRE PERSONALA MAJORATA"

Recent am descarcat o cerere pentru Scutire impozit pe venit din salariu , care sa o completez, - (o găsiți aici [ link extern ] ă?
Link-urile oferite de dvs. trimit către modele de cereri pentru scutiri de impozite și taxe Locale, ( clădire, teren, etc).
Eu aveam nevoie de una pentru scutire de impozit pe venit din salariu
cf. articolului 26/legea 448 :

Sectiunea 7 - Facilitati

Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
art.26 alit.a din Legea 448/2006 a fost abrogat prin art. I pct. 153 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 109/2009 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Da, așa este însă această facilitate fiscală este în continuare în vigoare :
De exemplu aici la ART. 55^1 Venituri scutite
[ link extern ]
Intr-adevar, scutirea de impozit pe veniturile din salarii pentru persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat se acorda in baza art.55 ^1 C.fisc.