avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diferenta intre \\"SCUTIRE PERSONALA\\" și \\"SCUTIRE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diferenta intre "SCUTIRE PERSONALA" și "SCUTIRE PERSONALA MAJORATA"

Recent am descarcat o cerere pentru Scutire impozit pe venit din salariu , care sa o completez, - (o găsiți aici [ link extern ] ă?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 24 Februarie 2015
Link-urile oferite de dvs. trimit către modele de cereri pentru scutiri de impozite și taxe Locale, ( clădire, teren, etc).
Eu aveam nevoie de una pentru scutire de impozit pe venit din salariu
cf. articolului 26/legea 448 :

Sectiunea 7 - Facilitati


Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
art.26 alit.a din Legea 448/2006 a fost abrogat prin art. I pct. 153 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 109/2009 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Da, așa este însă această facilitate fiscală este în continuare în vigoare :
De exemplu aici la ART. 55^1 Venituri scutite
[ link extern ]
Intr-adevar, scutirea de impozit pe veniturile din salarii pentru persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat se acorda in baza art.55 ^1 C.fisc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutiri de impozite pentru persoanele cu handicap accentuat BG BG Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la actul normativ care prezinta scutirile de impozite de care beneficiaza o persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe salariu sirbualexandru sirbualexandru mentionez ca am certificat de handicap gradul 2 accentuat dobandit pe 16 oct. 2014 ,am trimis la serv un examplar (mentionez ca sunt politist)si mi-a venit o ... (vezi toată discuția)
Impozitare si taxa auto - persoana cu handicap vitan_diana vitan_diana Sunt persoana cu handicap de vedere accentuat, nedetinatoare de permis auto. Dorim sa ne achizitionam un autoturism, autoturism ce dorim sa il inmatriculam pe ... (vezi toată discuția)