Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate ca un Referat sa fie refuzat la inregistrare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate ca un Referat sa fie refuzat la inregistrare de catre secretara unei institutii publice?

Probleme in legatura cu circuitul documentelor intr-o institutie publica:

- directorul spune ca
la Secretariat se pot inregistra doar Cereri,
nu si Referate !

- Ca, inainte de a fi inregistrate de secretara,
mai intai trebuie sa le vada el,
si, daca nu este de acord cu Referatele,
secretara sa nu le inregistreze !

- pentru ca,
el considera ca
nu se inregistreaza Referate in legatura cu munca
sau probleme cu munca
pe care le are un salariat !

Si ca el poate sa nu raspunda la Referatele angajatilor,
pentru ei sunt obligati sa-si faca treaba,
nu sa faca Referate !

Este posibil asa ceva ?
Cum se poate ca un Referat al unui angajat
sa fie refuzat de la inregistrare
de catre secretara unei institutii publice ?

Ce contine acel referat?
Da se poate să refuze. şi chiar este obligată să refuze acest lucru. Altfel riscă sancţiuni drastice.
Nu se înregistrează documentele intrate (şi documentele create pentru uz intern-cum este referatul despre care vorbiţi) înainte de fi văzute de conducere şi a fi pusă rezoluţia pe ele. Excepţie fac într-adevăr cererile. Pentru a veni în sprijinul cetăţenilor, se dă un număr de înregistrare de la biroul de relaţii cu publicul. De regulă, atunci când se primesc anual foarte multe cereri, se deschide un registru de intrare-ieşire doar pentru cereri, separat de registrul de intrare-ieşire pentru corespondenţa curentă/ generală.
Referatul a fost intocmit de contabilul sef al institutiei
si prin acesta i s-a solicitat directorului
sa dispuna printr-o Decizie interna
desemnarea unei comisii
care sa constate daca bunurile gasite plus la inventar
au valoare de bun cultural muzeal
si sa le dea valoare
pentru a putea fi inregistrate in Contabilitatea institutiei.

Cum se poate ca un Referat
sa fie lasat la aprecierea cuiva,
chiar si fiind directorul,
daca va fi sau nu inregistrat ?

Daca va fi un control,
iar Referatul nu-i va fi inregistrat,
cum va justifica contabilul sef
ca a cerut cele de mai sus ? ? ?....
O instituție publică nu este nici moșia cuiva și nici un loc un hârtiile circulă brambura, fără număr de înregistrare.

Ca regulă generală, orice act intern trimis de angajați conducerii instituției trebuie să poarte un număr. Acel număr se dă de către Registratură, iar dacă instituția nu are Registratură, numărul îl dă secretariatul instituției. Anumite acte trebuie să poarte număr de înregistrare de la serviciul unde lucrează angajatul care l-a redactat - asta este situația majorității actelor.

Nu sunt foarte sigură, dar referatul despre care vorbiți trebuie să aibă doar numărul serviciului/biroului/compartimentului în care lucrează contabilul. Dacă directorul refuză să îl primească, el poate fi pus la poștă, cu valoare declarată. În acest mod contabilul știe sigur că directorul îl va primi și are și dovada că l-a trimis. Sigur că asta nu este cea mai fericită soluție când ai de-a face cu un asemenea director, dar alta nu am.
Sa spunem ca Referatul va fi trimis prin posta, recomandat cu confirmare de primire,
dar daca plicul va fi refuzat de Secretariatul institutiei,
cum poate face dovada contabilul sef ca in plic
a fost acel Referat si nu alt inscris cu un alt continut ?