Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Etapele necesare in procesul de partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Etapele necesare in procesul de partaj

In conditiile in care procesul de divort a avut loc in 2006 si este de partajat un ap cu 4 camere in care, in momentul de fata, locuiesc propietarul ap, fiul de 27 ani necasatorit si fiica de 30 ani cu sotul ei, care sunt etapele ce trebuiesc urmate pt a se face partajul intre propietarul ap si fosta sotie (aceasta lucuieste impreuna cu cealalta fiica de 32 ani, in ap in care fiica locuieste cu sotul si baiatul ei)? Ce acte sunt necesare si cum se impart cheltuielile? Dupa incheierea procesului de partaj cum se poate pune in aplicare hotararea judecatoreasca?
nu conteaza cine locuieste. partajul se poate deschide oricand intre forstii soti.
se porneste de la prezumtia de 50-50 si depinde de probe ce contributie demonstreaza fiecare.