Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia privata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia privata

la initierea acestui proiect in 2007 de a obliga cetatenii sa plateasca pensii private catre o banca,sub"indrumarea"fortata a statului nu s-a comis un abuz?toti cetatenii care au fost obligati sa se inscrie dupa 2007 si sa plateasca catre banci bani in contul pensiilor private au fost incadrati automat in pilonul doi nu au posibilitatea sa-si recuppereze banii inainte de varsta de 65 de ani.Nu este un abuz?ulterior,de scurt timp cei care platesc aceste "dijme"obligatorii au posibilitatea sa-si retraga banii dupa 2-3 ani in functie de pilonii la care s-au "incadrat".Nu este discriminare fata de primii?Cu ce drept am fost obligat de stat si banci sa contribui la bunastarea lor in detrimentul meu.De ce nu imi pot recupera banii decat dupa varsta de 65 de ani,atat timp cat contractul si impunerea lui sunt abuzive,avand in vedere ca acestea decurg dintr-o lege abuziva?
NU este abuz, este o lege si asa s-au introdus pilonii, intr-o ordine. Nu v-a pacalit nimeni, este o legislatie europeana, caz in care toata Europa este abuzata la fel.
trandafir2 a scris:

NU este abuz, este o lege si asa s-au introdus pilonii, intr-o ordine. Nu v-a pacalit nimeni, este o legislatie europeana, caz in care toata Europa este abuzata la fel.

Ma indoiesc ca in toata Europa e la fel si s-a aplicat la fel ca la noi,ma rog,spiritul de turma nu se dezminte in "societatea 'telectuala romaneasca"Sa inteleg ca orice elucubratie a ilustrilor cugetatori din fruntea tarii transcrisa in monitorul oficial sub forma de"lege"trebuie acceptata de populatie fara sa-si mai puna nimeni intrebarea pertinenta daca e drept,normal sau moral ce debiteaza alesii romani sau ilustrii parlamentari europeni...ca si cu alte legi referitoare la drepturi de gen...invers,etc,tot normale sunt ,nu?!si oamenii normali trebuie sa le accepte fara sa puna intrebari,fara sa cracneasca?!Oare nu este evident in folosul cui s-a dat aceasta lege de luat cu japca banii din buzunarul oamenilor?ca poate unii nu mai apuca 65 de ani si fiind banii lor,pana la urma mi se pare normal sa-i poata lua cand doresc.Daca stau sa ma gandesc in contractele din 2007 nu se specifica dreptul de a alege daca vrei sa cotizezi sau nu,daca vrei sa-ti iei banii mai devreme,la fel ca si cu clauzele abuzive de la credite si japca asta tot cu ajutorul statului s-a facut.Asa ca nu mai luati partea "legiutorului"sau camatarilor ca si primii si ultimii au distrus tara asta in ultimii 25 de ani iar unii dintre noi astia cotizanti la bugetul de furat nu suntem toti spalati pe creier.