Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare casa

Buna seara. Am construit o casa la sat pe un teren arabil intravilan cu gradina suplimentara, in 2014. Am autorizație de construire, proces verbal de receptie a lucrării, adeverința de atestare a locuinței. Ce trebuie sa fac sa pot intabula casa?
Contactati un cadastrist si va rezolva problema, usor. Bafta!
Trebuie sa faceti cadastrul si intabularea in cartea funciara printrun agent cadastral,pentru a putea instraina casa .Daca a-ti primit autorizatia de constructie i certificatul de urbanism de la primaria din comuna respectiva,nu mai este obligatoriu sa intabulati casa in cartea funciara decat daca doriti sa o vindeti sau sa faceti un credit ipotecar.Transcrierea in cartea funciara este obligatorie pentru publicitate si opozabilitatea fata de terti.