Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA, valabilitate copie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA, valabilitate copie

buna ziua!
am facut asigure auto obligatorie,la astra,insa nu am primit polita aceea originala,doar o copie a ei! intrebare este daca este valabila acea copie!?
Solicitati originalul (sau un duplicat).
Politia nu e dispusa sa verifice in baza de date CEDAM pe site-ul ASF valabilitatea politei.

Succes!
Avand in vedere ca politele se emit electronic puteti circula si cu o copie. Formularul jumatate verde nu este un document cu regim special sau care sa contina elemente de siguranta. Deci nu exista termenul, original.

Mai mult de atat, partea verde a formularului reprezinta CARTEA VERDE iar partea alba de jos reprezinta ASIGURAREA RCA VALABILA PE TERITORIUL ROMANIEI. Chiar formularul indica cu linie punctata locul in care acestea se pot detasa.

In concluzie , pe teritoriul Romaniei puteti circula detinand doar partea de jos in varianta ALB-NEGRU .