Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Garantie inventar
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Garantie inventar

Salutari!
Sunt profesor. La scoala mi se opresc 50 lei lunar drept garantie inventar. Nu am lipsuri de inventar sau alte probleme de acest gen. Mai mult, mi s-a comunicat ca trebuie sa se acumuleze o suma echivalenta cu 3 salarii. Nu stiu daca este normal, as dori precizari in acest sens. Pe de alta parte, aceasta suma nu ar trebui indexata, intr-un final, in raport cu inflatia, de exemplu?
Multumesc!
Potivit legii 22/1969- actualizata-, art 12
[ link extern ]
Art. 12.
" garantia în numerar va fi de minimum un salariu şi de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depăşi valoarea bunurilor încredinţate."

Trebuie sa aveti statutul de gestionar, administrator de patrimoniu sau casier (sau atributii de acest gen prin decizie sau fisa postului) pentru a vi se retine garantii; ca simplu profesor care detineti o lista de inventar cu ob de inventar si mijloace fixe in folosinta, NU.