Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract comodat sediu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract comodat sediu PFA

Buna seara,

Am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA, se pare ca totul a fost in regula mai putin contractul de comodat... va rog daca imi puteti spune ce am gresit, cunostintele mele juridice fiind limitate.

Am folosit acest model de contract: [ link extern ]
iar motivul pentru care dosarul a fost amanat, conform "stadiu dosar" de pe portal.onrc.ro este:
Data înregistrării: 25-02-2015
Termen soluționare: 16-03-2015
Termen eliberare: 17-03-2015
Data amânării: 26-02-2015
Tipul dosarului: Înmatriculare - Autorizare si inmatriculare
Stadiu dosar: Cerere in solutionare
Soluție: Amanat
Observatii - contractul de comodat nu respecta prevederile art.2146 din Codul Civil

Ma puteti ajuta cu un model de contract actualizat? Imi puteti spune de ce a fost amanat spre solutionare cu aprox 3 saptamani?

Va multumesc mult.
johnalexander, utilizator
Nu am expertiza pe domeniul acesta,dar cred ca un contract de comodat nu se poate incheia pe e perioada nelimitata.
Art. 2146

Noţiune

Împrumutul de folosinţă este contractul cu titlu gratuit prin care o parte, numită comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte părţi, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligaţia de a-l restitui după un anumit timp.
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat.
Sa fie acesta singurul motiv? Mi se pare total aberanta aceasta reglementare. Adica din moment ce proprietarii care sunt si parintii mei, avem aceasi adresa pe C.I., si-au dat si acordul..... Observ ca sunt foarte stricti cei de la ONRC, initial am crezut ca este mai simplu, am fost la ei cred ca de 6 ori, un functionar imi spunea ceva, altul altceva. Numai pentru acest sediu a trebuit sa duc un intreg dosar, contract vanzare-cumparare, cadastru - intabulare, acord asociatie, contract comodat..
Edit: Am si specificat pe anumite formulare ca la sediu nu se desfasoara nicio activitate.
johnalexander, utilizator