Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Completare declaratie 220
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Completare declaratie 220

Am inchiriat un apartament pe o perioada de 2 ani , incepand cu data de 1.03 si am cateva nelamuriri in legatura cu completarea declaratiei 220, astfel:
-la pct 2-Determinarea venitului net: completez casuta cu sistem real?
-la pct 3-Obiectul principal de activitate: completez inchiriere apartament sau cedare folosinta bunuri? Iar codul CAEN de unde-l gasesc?
-pct 8-data incetarii activitati-trec data cand expira contractul de inchiriere, respectiv peste 2 ani?
-III. Date privind venitul estimat. Aici am cea mai mare nelamurire:
venitul brut este egal cu venitul net, adica chira lunara?
se completeaza ambele casute daca este acelasi?
valoric cum se calculeaza:
- chiria/luna x 24 luni (perioada pe care este inchiriat apartamentul)?
- chiria/luna x 10 luni (cate luni mai sunt pana la finele anului)? In cazul in care se calculeaza asa, trebuie sa depun iar declaratie la anul si alta anul urmator pt 2 luni?
va multumesc
Bifati la punctul 2: cote forfetare de cheltuieli;
La punctul 3 individual iar la punctul 4 nu completati nimic. La punctul 8, data expirarii contractului.
Venitul brut estimat e chiria lunara x numarul de luni din anul acesta de cand a intrat in vigiare contractul.
Cheltuielile deductibile estimate rezultată prin aplicarea unei cote forfetare de cheltuieli de 25% la venitul brut estimat (rd.1), reprezentând cheltuieli deductibile aferente venitului, în cazul contribuabililor care determină venitul net pe baza cotelor forfetare de cheltuieli.
Venit net estimat  ‐ se înscrie suma reprezentând diferența dintre venitul brut
estimat  şi cheltuielile deductibile aferente, respectiv dintre datele înscrise la rd.1  şi datele
înscrise la rd. 2.
Cititi si instructiunile de completare ale declaratiei 220 de la adresa [ link extern ]