Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tarife in valuta ptr.bilete de avion
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tarife in valuta ptr.bilete de avion

Am urmatoarea problema si as dori daca stie,sa ma ajute cineva!!

Pentru o deplasare in strainatate,am contractat mai multe bilete de avion.
-am contractat biletele de avion la pretul de 125 euro,in urma cu o luna la o agentie care se ocupa de vanzare bilete avion.
-cind am cumparat biletele,pretul in euro al biletului trebuia sa fie convertit in lei la cursul zilei :4.25,dar mi s-a spus ca voi plati biletul la pretul de 4.33lei/ un euro.(pret cu 2% mai mare decit cursul in lei al zilei,dat fiind fluctuatia valutara.)
As dori sa stiu daca este o reglementara legala,sau nu.(sau daca asa se procedeaza?)
Am inteles ca acest pret este practicat in general de agentiile de turism,la vanzarea biletelor de avion.
Apelez din nou la ajutorul dvs
si va rog mult sa ma lamuriti si pe mine daca am gindit bine sau nu rezolvarea acestei probleme!

-specificul activitatii include si servicii turistice in strainatate ,ptr.clientii din Romania
-factura la clientii romani se intocmeste inainte de primirea facturii in valuta de la furnizor.(respectiv biletele de avion).
-biletele se contracteaza in euro(664 E)....;si asa cum am aratat la data platii ,la suma in euro se vor trece si acei 2%-inteleg comision de risc valutar.
-in momentul in care s-a intocmit factura catre clienti nu stiam de acest comision de 2%,si am intocmit fara el.

-1)--cind am primit factura de la furnizor am calculat suma in valuta(contractata) la cursul valutar al zilei respective(ex;664 E*4.28=2847.5lei/bilet.....numai ca eu in lei am platit 2875.9lei(datorita comisionului de 2%) ;diferenta de 28.47lei am inregistrat-o pe pierdere valutara .Am inregistrat bine?
-2)-in momentul intocmirii facturii la clienti cursul valutar era 4.30,iar valoarea biletului a devenit 2861.5 lei.

Avind in vedere specificul activitatii,valoarea lui 401(factura furnizor) trebuie regasita si in 411(factura client) : 411=401+704(comision)
Dar,la aceasi factura: 401la plata facturii a fost 2847.5,iar 401pe care l-am facturat a fost de 2861.5lei

Cum inregistrez ptr.ac.suma in valuta diferenta in lei intre valoarea facturii emise si platita si valoarea facturata?,tot pe curs valutar....sau nu mai inregistrez nimic....fiindca am ametit de atitea diferente valutare?
Va mai trebui sa inregistrez si diferenta valutara in lei ,intre momentul intocmirii facturii la clienti si momentul platii facturii..este adevarat?....si uite asa....ma cam incurc intre atitea diferente..

Poate isi pierde cineva putin timp si-mi raspunde si mie!

Multumesc !
Ma intreb daca este dificila ...sau prost formulata intrebarea?!

Chiar nimeni nu intelege ce am intrebat...sau nu ma poate ajuta?
Sint in dilema si nu stiu cum sa procedez!
N-am mai lucrat cu asa ceva pina acum!

Multumesc tuturor celor care vor face un efort ptr.a-mi raspunde!
Din pacate contabilitatea unei agentii de turism este destul de complicata si nu se poate explica in cateva randuri.

De fapt, nu este complicata - este speciala...