Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuare salariala cu 25%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuare salariala cu 25%

In 2010 luna August a fost aplicata legea diminuarii salariale la bugetari cu 25%.
Intrebarea mea este: mai exista sansa recuperarii acelei diminuari?
S-a recuperat acea diminuare: partial la 01.01.2011, iar ulterior in 01.06.2012 si 01.12.2012.
Nu mai exista nicio posibilitate de a actiona in instanta pentru asa ceva.

Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.