avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuare salariala cu 25%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuare salariala cu 25%

In 2010 luna August a fost aplicata legea diminuarii salariale la bugetari cu 25%.
Intrebarea mea este: mai exista sansa recuperarii acelei diminuari?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:55, 6 Martie 2015
S-a recuperat acea diminuare: partial la 01.01.2011, iar ulterior in 01.06.2012 si 01.12.2012.
Nu mai exista nicio posibilitate de a actiona in instanta pentru asa ceva.

Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii taiate selr selr Buna ziua, sunt angajata unei primarii comunale ca bibliotecar. Salariile au fost taiate cu 25 % in anul 2010. Am auzit ca prin procese unii salariati( ... (vezi toată discuția)
Taierea salariilor bugetarilor cu 25% silvia77 silvia77 Buna ziua. Sunt bugetara si cum bine se stie in 2010 salariile noastre au fost taiate cu 25%. Am auzit ca unii si-au recuperat acele sume si as dorii sa stiu ... (vezi toată discuția)
Actiune in instanta recuperare 25% goodcitizen20 goodcitizen20 Pana la ce data se poate actiona in instanta pentru a recupera banii opriti ( acei 25% ) ? (vezi toată discuția)