avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt pasii ce trebuie urmati de angajator in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt pasii ce trebuie urmati de angajator in cazul concedierii colective?

Buna dimineata
Va rog mult sa imi spuneti in cazul concedierii colective, dupa ce angajatorul a comunicat Notificarea privind concedierea colectiva ITM-ului si Sindicatului din unitate , ce pasi mai trebuie sa faca? In ce termen trebuie sa raspunda sindicatul si ITM-ul si la cat timp se pot emite preavizele la concediere?
Cel mai recent răspuns: cristina69 , utilizator 13:47, 6 Martie 2015
Multumesc mult pentru toate lamuririle. Imi sunt de foarte mare ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preavizare angajati ContSters31759 ContSters31759 Am o intrebare, se pot lansa preavizele catre salariati, in acelasi timp cu notificarea de concediere colectiva adresata ITM-ului si AJOFM- ului? (vezi toată discuția)
Concediere colectiva lauricafl lauricafl Buna seara. Avem urmatul caz. Astazi co companie decide inchiderea unui punct de lucru. Se decide concedierea colectiva a agajatilor.. Cum trebuie sa decurga ... (vezi toată discuția)
Despre concedierea individuala/colectiva laritzu laritzu Buna ziua. Ma intalnesc pentru prima data cu urmatoarea situatie si vreau sa fiu sigur ca procedez corect, asa ca vreau si sfatul vostru, cei care ati trecut ... (vezi toată discuția)