Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie ????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie ????

Buna, m-ar interesa legislatie in domeniul egalitatii de sanse, intre barbati si femei, drepturile salariale..., drepturile de a se reincadrain munca, pe promovarea incluziunii sociale....
Va multumesc
astept un raspuns
Legislatia in vigoare include cerintele directivelor europene.
Oricum doamna, are nevoie de legislatia aplicabila pentru a oferi facilitati in vigoare si a justifica cheltuieli eligibile care pot fi facute in acest sens.
Legile aferenta pot fi descarcate de la adresa susmentionata, unde sunt date toate legile specifice domeniului si grupului tinta de care doamna este interesata in vederea implementarii corespunzatoare a proiectului care oricum tine de Ministerul Muncii.
Va multumesc mult pt raspunsuri, ma interesa si ceva legislatie europeana si internationala...
....daca ar mai fi ceva legat de urmatoarele aspecte, ca si legi in vigoare...
Combaterea marginalizării grupurilor de femei vulnerabile în rândul unei comunitati
Promovarea unei comunităţi inclusive şi coezive, venită în sprijinul tuturor cetăţenilor

Va multumesc mult!
O zi buna!
Daca intrati la linkul susmenitonat descarcati toate legile de care aveti nevoie.

[u]Legislaţie - Incluziune socială

•Hotararea de Guvern nr. 710 din 04.iulie.2007 privind implementarea Programului de furnizare a produselor alimentare catre persoanele defavorizate din Romania, cu finantare din Fondul European de Garantare Agricola, aferenta exercitiului financiar al anului 2007
•Decizia nr. 1 din 8 ianuarie 2007 pentru stabilirea componenţei nominale a Comisiei naţionale privind incluziunea socială
•Hotararea de Guvern nr. 1217 din 06.septembrie.2006 privind constituirea mecanismului national pentru promovarea incluziunii sociale in Romania
•Hotararea de Guvern nr. 669 din 24.mai.2006 privind aprobarea Strategiei nationale de incluziune sociala a tinerilor care parasesc sistemul de protectie a copilului
•Hotararea de Guvern nr. 1827 din 22.decembrie.2005 privind aprobarea Programului de implementare a Planului national antisaracie si promovare a incluziunii sociale (PNAinc) pentru perioada 2006 – 2008
•Hotararea de Guvern nr. 488 din 26.mai.2005 privind aprobarea sistemului national de indicatori de incluziune sociala
•Legea nr. 116 din 15.martie.2002 privind prevenirea si combaterea marginalizarii sociale
•Hotararea de Guvern nr. 1149 din 17.octombrie.2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 116/2002 privind prevenirea si combaterea marginalizarii sociale
•Legea nr. 129 din 25.iunie.1998 privind infiintarea, organizarea si functionarea Fondului Roman de Dezvoltare Sociala *** Republicata

Legislaţie - Combaterea discriminării

Legea nr. 27 din 05.martie.2004 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 77/2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
•Hotararea nr. 1279 din 04.noiembrie.2003 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 1.194/2001 privind organizarea si functionarea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii
•Ordonanta nr. 77 din 28.august.2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
•Legea nr. 283 din 26.iunie.2003 pentru ratificarea Protocolului optional la Conventia asupra eliminarii tuturor formelor de discriminare fata de femei, adoptat la New York la 6 octombrie 1999
•Hotararea de Guvern nr. 1514 din 18.decembrie.2002 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 1.194/2001 privind organizarea si functionarea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii
•Legea nr. 612 din 13.noiembrie.2002 pentru formularea unei declaratii privind recunoasterea de catre Romania a competentei Comitetului pentru Eliminarea Discriminarii Rasiale, in conformitate cu art. 14 din Conventia internationala privind eliminarea tuturor formelor de discriminare rasiala, adoptata de Adunarea generala a Organizatiei Natiunilor Unite la New York la 21 decembrie 1965
•Legea nr. 48 din 16.ianuarie.2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare
•Hotararea de Guvern nr. 1194 din 27.noiembrie.2001 privind organizarea si functionarea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii
•Ordonanta nr. 137 din 31.august.2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare

Legislaţie - Egalitatea de şanse

» Cadrul general

•Legea nr. 62/01.04.2009 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 61/2008 privind implementarea principiului egalităţii de tratament între femei şi bărbaţi în ceea ce priveşte accesul la bunuri şi servicii şi furnizarea de bunuri şi servicii (M.O. nr. 229/08.04.2009)
•Ordonanţă de urgenţă nr. 61/14.05.2008 privind implementarea principiului egalităţii de tratament între femei şi bărbaţi în ceea ce priveşte accesul la bunuri şi servicii şi furnizarea de bunuri şi servicii (M.O. nr. 385/21.05.2008)
•Legea nr. 44/19.03.2008 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 67/2007 privind aplicarea principiului egalităţii de tratament între bărbaţi şi femei în cadrul schemelor profesionale de securitate socială (M.O. nr. 227/25.03.2008)
•Ordonanta de Urgenta nr. 67 din 27.iunie.2007 privind aplicarea principiului egalitatii de tratament intre barbati si femei in cadrul schemelor profesionale de securitate sociala
•Legea nr. 202 din 19 aprilie 2002 privind egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi (M.O. nr. 150 din 1 martie 2007***Republicată)
•Hotărârea nr. 537 din 7 aprilie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă (M.O. nr. 378 din 29 aprilie 2004)
•Hotararea nr. 285 din 04.martie.2004 privind aplicarea Planului national de actiune pentru egalitatea de sanse intre femei si barbati
•Hotărârea nr. 266 din 26 februarie 2004 privind participarea echilibrată a femeilor şi a bărbaţilor în cadrul echipelor de experţi trimise în misiune la Comisia Europeană (M.O. nr. 228 din 16 martie 2004)
•Lege nr. 25 din 5 martie 2004 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă (M.O. nr. 214 din 11 martie 2004)
•Ordonanţă de urgenţă nr. 96 din 14 octombrie 2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă (M.O. nr. 750 din 27 octombrie 2003)
•Lege nr. 452 din 8 iulie 2002 pentru ratificarea Convenţiei Organizaţiei Internaţionale a Muncii nr. 183/2000 privind revizuirea Convenţiei (revizuită) asupra protecţiei maternităţii din 1952, adoptată la cea de-a 88-a sesiune a Conferinţei Generale a Organizaţiei Internaţionale a Muncii la Geneva la 15 iunie 2000 (M.O. nr. 535 din 23 iulie 2002)
•Hotararea de Guvern nr. 1273 din 07.decembrie.2000 privind aprobarea Planului national de actiune pentru egalitatea de sanse intre femei si barbati
•Hotărâre nr. 244 din 10 aprilie 2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal nr. 210/1999(M.O. nr. 150 din 11 aprilie 2000)
•Legea nr. 210 din 31 decembrie 1999 Legea concediului paternal (M.O. nr. 654 din 31 decembrie 1999)
» Agenţia Naţională pentru Egalitate de ªanse între femei şi bărbaţi

• Hotararea de Guvern nr. 484 din 23 mai 2007 privind aprobarea Statutului Agentiei Nationale pentru Egalitatea de Sanse intre Femei si Barbati
» Comisia naţională în domeniul egalităţii de şanse între femei şi bărbaţi (CONES)

•Ordin nr. 157/14.09.2007 al preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Egalitatea de ªanse între Femei şi Bărbaţi privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Comisiei naţionale în domeniul egalităţii de şanse între femei şi bărbaţi (CONES) (M.O. nr. 113/13.02.2008)

PS: nu a fost cu intentie, asa trebuia sa arate
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
:offtopic: Interventie moderator
# QCERT
Scrierea nejustificata cu litere îngrosate, subliniate este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Încalcarea regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.