Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refuzul comerciantilor de a accepta plata cu cardul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refuzul comerciantilor de a accepta plata cu cardul sub o anumita suma?!

Buna ziua,

As dori sa stiu daca acest lucru este legal.

Am citit "Regulamentul nr. 4 din 13 iunie 2002 privind tranzactiile efectuate prin intermediul instrumentelor de plata electronica si relatiile dintre participantii la aceste tranzactii" emis de Banca Nationala, dar n-am vazut (sau n-am inteles) sa se specifice obligativitatea comerciantilor de a accepta plata cu cardul, atunci cand unitatea lor este dotata cu POS.
Totusi mi se pare ciudat si abuziv sa se fixeze limite minime pentru care plata cu cardul se accepta. Nu vorbesc aici despre anumite marci de carduri. Stiu ca fiecare comerciant este obligat sa afiseze tipurile de card acceptate, dar pentru acele tipuri de card se mai poate fixa si o limita minima pe tranzactie?
Alexs a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu daca acest lucru este legal.

Am citit "Regulamentul nr. 4 din 13 iunie 2002 privind tranzactiile efectuate prin intermediul instrumentelor de plata electronica si relatiile dintre participantii la aceste tranzactii" emis de Banca Nationala, dar n-am vazut (sau n-am inteles) sa se specifice obligativitatea comerciantilor de a accepta plata cu cardul, atunci cand unitatea lor este dotata cu POS.
Totusi mi se pare ciudat si abuziv sa se fixeze limite minime pentru care plata cu cardul se accepta. Nu vorbesc aici despre anumite marci de carduri. Stiu ca fiecare comerciant este obligat sa afiseze tipurile de card acceptate, dar pentru acele tipuri de card se mai poate fixa si o limita minima pe tranzactie?

Este un abuz din partea comerciantului sa respinga plata prin card sub un anumit plafon stabilit de el.
Dar ganditi-va si dvs putin din punctul lui de vedere, daca primeste prin card incasarea unui obiect care sa coste spre exemplu 6 lei, iar banca ii ia comision pentru incasare de 6 lei, ce afacere face?
Atunci mi s-ar parea justificat ca agentul comercial respectiv care "risca" incasarea unei sume de 6 lei dintr-o tranzactie si care are dezavantaje notabile din aceasta tranzactie sa nu-si instaleze din start POS. E ca si cum s-ar instala un POS la chioscul de paine de la colt.

La cel putin 3 hypermarketuri bucurestene mi s-a intamplat sa platesc sume sub 5 lei cu cardul, din diverse motive. Nici n-am auzit sa se puna problema unui plafon minim. Intr-adevar, volumul tranzactiilor si sumele tranzactionate in cazul unui hypermarket pot anula dezavantajele comisioanelor in cauza platite catre banci, dar ce vina are clientul daca vanzatorul a semnat un contract defavorabil cu banca?!

Inteleg ca, asa cum credeam, stabilirea plafonului respectiv este un abuz. Exista vreun articol de lege care sa specifice acest lucru?
Alexs, utilizator